אחסון אתר: איך לבחור אחסון מהיר וזול לאתר שלך?

ככל שרשת האינטרנט ממשיכה להתפתח ואתרים נעשים גדולים ומורכבים יותר, כך גם מוצעים פתרונות רבים יותר לאחסון אתרים. אבל אם אחסון אתרים נשמע לכם כמו דבר מפחיד וטכני מאוד, בוודאי תשמחו לדעת שאחרי שמבצעים את הבחירה הנכונה, כל השאר הוא די פשוט.

מתחילים מבחירת דומיין (כתובת האתר)

הצעד הראשון אותו תצטרכו לעשות זה לבחור דומיין. הדומיין הוא למעשה הכתובת דרכה מגיעים אל האתר שלכם.

דומיינים עם שמות קצרים או קליטים מאוד עשויים כבר להיות תפוסים. לדוגמה, topshop.com. במקרה הזה רצוי לא לשלם הון תועפות למי שהדומיין כבר שייך לו, אלא לחשוב על שם אחר ולשלם את המחיר הממוצע של דומיין (בערך 70 שקל לדומיין ישראלי).

כמה רעיונות לשמות דומיינים:

  • ראשי התיבות של העסק שלכם
  • תעתיק לועזי של מילה שמייצגת את העסק שלכם בעברית (לדוגמה, co.il)
  • מי שממתג את עצמו באמצעות השם שלו עצמו (לדוגמה, “אבי סופר”) יכול פשוט להשתמש בשם או השם + קטגוריה שהיא גם מילת מפתח בתעתיק לועזי.

*בעתיד יהיה ניתן להשתמש בדומיינים ישראלים בעברית מלאה עם הסיומת “ישראל” כמו “תכשיטים. ישראל”, אך אנחנו ממליצים להישאר עם דומיין באנגלית מכיוון שבפועל כתובת הדומיין בעברית הופכת למחרוזת חסרת משמעות באנגלית.

אם אתם פותחים את העסק או ממתגים אותו בזמן בנית האתר, יש לכם חופש פעולה הרבה יותר גדול, למרות שגם במקרה זה רצוי לבחור בשם דומיין קצר יחסית שבנוי ממילה אחת או שתיים.

מושגים בסיסיים באחסון אתרים

שטח אחסון – שטח האחסון שמוקצה לאתר, הנפח הכולל של הקבצים שיכולים להיות עליו (המערכת שמריצה אותו + תמונות, קבצי עיצוב וכו’). בדרך כלל מתחיל בכמה מאות מגה ביטים או GB בודדים (בכונן הקשיח הממוצע היום יש 500GB)

נפח תעבורה – הנפח הכולל של המידע שהאתר יכול להעביר בחודש, בדרך כלל מתחיל במאות GB.

מספר דומיינים – כמה דומיינים אפשר לאחסון בחבילת האחסון. אם אתם מנהלים רק אתר אחד, הסעיף הזה לא רלוונטי.

תעודת אבטחה – תעודת אבטחה מהווה שכבת הגנה נוספת המצפינה את המידע שעובר בין השרת לאתר. יש לשים לב שהאבטחה של הטרנזקציות באתרי מסחר עשויה להיות נפרדת מזו של שאר האתר (תלוי במערכת הסליקה). חלק מהחברות מספקות תעודת אבטחה, אך יש גם תעודת אבטחה בסיסיות בחינם (כמו let’s encrypt).

בנוסף לכך, באחסון שאינו שיתופי (ראו בהמשך) לכל שרת יש גם כוח חישוב שונה כמו כמות זיכרון וסוג מעבד המשפיעים על היכולת שלו לארח אתרים מורכבים או פופולאריים מאוד.

אחסון עצמאי מול אחסון מובנה

מרבית האתרים כיום עדיין דורשים אחסון עצמאי. המשמעות היא שהאתר מתארח על חבילת אחסון שנקנתה עבורו בחברת אחסון.

כאשר מדובר באחסון עצמאי, את החיבור לדומיין מבצעים דרך מחרוזת מיוחדת בשם DNS אותה רושמים בפאנל ניהול הדומיין אצל הרשם. מחרוזת ה-DNS למעשה מפנה את הדומיין לשרת של חברת האחסון ברגע שמקישים אותו בדפדפן.

באופן עקרוני כמעט כל חברות האחסון היום מאפשרות לרכוש דומיינים באופן ישיר או עקיף מרשם אחר (לא כל חברת אחסון מורשית לרשום דומיינים בעצמה), ואז בדרך כלל אין צורך כלל להתעסק עם ההגדרות האלו. חלק מהחברות אפילו יעניקו לכם דומיין לתקופה מסוימת בחינם אם תבחרו בחבילות היקרות יותר.

לעומת אחסון עצמאי, ישנן חברות אשר מציעות פלטפורמות לבניית אתרים עם אחסון מובנה ולמעשה כל האתרים מתארחים על השרתים שלהן באופן שקוף לגולש. לדוגמה, Wix או Shopify. במקרים כאלו בדרך כלל תקבלו הוראות כיצד להכניס לחבר אותו לאתר ולהזין את כתובת ה-DNS של הפלטפורמה אל תוך הגדרות ניהול הדומיין שלכם.

כמו כן, ישנן חברות לבניית אתרים שמספקות אחסון ללקוחות שלהן מטעמי נוחות ומגלמים את העלות של האחסון בדמי הניהול החודשיים.

סוגים שונים של חבילות אחסון באחסון עצמאי

כאמור, כיום יש היצע רחב למדי של חבילות אחסון. ניתן לחלק את חבילות האחסון לשלושה סוגים עיקריים: אחסון שיתופי (Shared Hosting), אחסון על שרת פרטי וירטואלי (VPS) ואחסון על שרת ייעודי (Dedicated Server). לאחרונה נכנסה גם קטגוריה של “אחסון ענן” שדומה לאחסון VPS, אבל מציע מספר יתרונות משלו.

אחסון שיתופי

באחסון שיתופי שהוא גם הזול ביותר כל האתרים מתארחים על גבי אותו השרת והם מתחלקים במשאבים. המשמעות היא שאם אתר מסוים עושה שימוש במשאבים רבים, אתרים אחרים על גבי השרת עשויים לחוות איטיות מסוימת. ייתכן אפילו שאם האתר שלכם “ישתה” יותר מדי משאבים מהשרת, חברת האחסון בעצמה תבקש מכם בנימוס לעבור לאחד מסוגי האחסון האחרים.

אחסון פרטי שיתופי VPS

גם באחסון VPS ישנו מספר גדול של אתרים אשר מתאחסן על גבי שרת אחד, אך ההבדל הוא שהשרת מחולק לכמה שרתים וירטואליים ולכל אחד מהם מוקצים משאבים שלא מתחלקים עם השרתים הווירטואליים האחרים שעליו. באופן זה האתר שלכם לא צריך לחלוק את המשאבים שלו עם אתרים אחרים.

לאחרונה קיימים גם שירותים של “אחסון ענן”. מבחינה טכנית הם דומים מאוד לאחסון VPS וכל אתר מקבל כמות מסוימת של משאבים. ההבדל הוא שאם שרת מסוים נופל לחלוטין (דבר שלא קורה הרבה), האתר פשוט ייטען משרת אחר.

יתרון אחר וכנראה הסיבה העיקרית לפופולארית של אחסון ענן הוא שקל מאוד להקצות לכל אתר משאבים באופן דינאמי או לעבור בין חברות אחסון שונות באמצעות חברת אחסון אחרת שמשמשת כמתווך והופכות את כל העניין לפשוט יותר (אחת החברות הידועות בתחום היא Cloudways).

שרת ייעודי

שרתים ייעודים הם הטופ של הטופ ולמעשה מדובר כאן על שרת שלם שאתם שוכרים, מה שבדרך כלל יתבטא בכמות משאבים גדולה יותר שתהיה זמינה לכם. מנגד, הניהול של השרת עשוי להיות מסובך יותר ולכן שרת ייעודי מתאים בעיקר לאתרים שיש להם צוות טכני צמוד (למרות שיש חברות אחסון שמספקות שירות דומה) וכל שנייה שבה הוא לא באוויר יכולה לגרום להפסד של הרבה מאוד כסף.

הסרטון הבא מסכם את סוגי האחסון הנפוצים:

 

אז באיזה סוג אחסון לבחור?

ההמלצה שלנו לאתרים בינונים וגם קטנים היא לעבוד עם מערכת השרת הפרטי השיתופי, כך נהנים גם מהיתרונות של המחיר המוזל וגם מהגלישה המהירה ללא תלות באתרים אחרים. במידה והאתר עולה על נפח כניסות של 100,000 אנשים בחודש, אנו ממליצים מעבר לעבור לשרת ייעודי / שרת בענן.

כמה עולה אחסון?

שאלת המחיר של אחסון עצמאי היא נושא שקשה לסכם בכמה משפטים מכיוון שטווח המחירים בשוק הוא רחב מאוד. אחסון שיתופי תמיד יהיה הזול ביותר. בארץ הוא מתחיל מכמה עשרות שקלים בחודש, אך בחו”ל יש גם אחסון שיתופי במחיר של דולרים בודדים. אחסון שיתופי פרטי עשוי להגיע למחיר של כ100-150 ₪ / חודש, לגודל אתר של כ-2 GB.

בכל אופן, רצוי שלא להתרשם ממחירים זולים ולבדוק ביקורות אובייקטיביות על חברות אחסון שונות. יש לוודא שמתבצעת תחזוקה לשרת ושתוכלו לקבל תשובות במהירות במקרים שונים שבהם יש האטה או כאשר השרת נפל.

יתרון נוסף בחברות אחסון טובות הוא שהן יבצעו את העברת האחסון עבורכם, כך שאין צורך ללמוד או לדעת שום דבר מראש.

כמו כן, שימו לב שאותם פרמטרים (או פרמטרים דומים) עליהם דיברנו בתחילה יכולים להשתנות גם בפלטפורמה עם אחסון מובנה שמספקת כמה רמות של מנויים / חבילות.

לדוגמה, אם תסתכלו בטבלה שמשווה בין חבילות האי-קומרס של Wix, תוכלו לראות שאמנם בכל החבילות יש נפח תעבורה בלתי מוגבל ודומיין לשנה בחינם, אך יש הבדל במקום האחסון ושעות הווידאו שניתן לארח (כל שנייה נוספת של צפייה בווידאו גוזלת גם נפח תעבורה וגם נפח אחסון).

מה מקבלים מחברת האחסון ואיך מעלים את האתר (באופן כללי)

ברוב חברות האחסון תקבלו בחבילות האחסון השיתופיות שם משתמש וסיסמה לפאנל הניהול ושם משתמש והסיסמה לשרת של האתר בפרוטוקול FTP (פרוטוקול המאפשר לכם להעביר קבצים מהמחשב ישירות אל השרת). לרוב שתי הסיסמאות יהיו זהות וכדאי לכם לשנות אותן בהמשך.

לאחר שמערכת ניהול התוכן הותקנה, מומלץ להתקין תעודת אבטחה מסוג SSL. רצוי לשאול את חברת האחסון כיצד לעשות זאת, לחפש תיעוד ברשת עבור פאנל הניהול הספציפי שלכם, או אפילו לשכור תמיכה על בסיס שעתי על מנת שיעשו זאת עבורכם.

פעולות נוספות שרצוי לבצע

לאחר שהאתר עלה לאוויר, יש מספר פעולות נפוצות שרצוי לבצע:

1.בדקו כיצד להגדיר גיבוי אוטומטי ברמת השרת. לרוב יהיה ניתן להגדיר זאת דרך פאנל הניהול דרך כמה לחיצות פשוטות.

2.אם הסיסמה לפאנל הניהול ולשרת ה-FTP הן זהות, רצוי לשנות לפחות את הסיסמה של פאנל הניהול.

3.בדקו את תיבות המייל שנפתחו עבורכם (גם כן דרך פאנל הניהול). כתובת מייל רשמית של האתר כגון admin@mydomain.co.il נראית טוב יותר.

מכיוון שתוכנת הדואר של השרתים אינן נוחות במיוחד (בטח שלא בעברית), ייתכן שתאלצו להגדיר כמה הגדרות נוספות על מנת לקבל ולשלוח דואר אלקטרוני דרך Outlook או Gmail תחת הכתובות  (לפעמים הדבר מוסבר בעמודי התמיכה של חברת האחסון ויש לא מעט מדריכים בגוגל).

רוצים לקבל יעוץ לגבי הקמת אתר? מוזמנים ליצור עימנו קשר 052-3917880

 

 

 

 

 

יעל גלזר
על הכותב
יעל גלזר
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *