אחריות A to Z של אמזון – כל העדכונים לשנת 2021

אמזון פירטה לאחרונה את השינויים הגדולים שהולכים להיכנס לתוקף בקרוב וקשורים לכל מה שנוגע  ל-“A-to-Z Guarantee” (“אחריות מא’ ועד ת’). שינויים אלו עומדים להשפיע באופן ישיר על המוכרים בפלטפורמה.

שינויים אלה יכנסו לתוקף ב -1 בספטמבר 2021 ויהיו קשורים לשני נושאים ספציפיים:

  • כיצד מוכרי אמזון צריכים להתמודד עם תביעות נזקי רכוש ותביעות נזקי גוף הקשורות למוצרים פגומים.
  • חובת המוכר להחזקת ביטוח אחריות על המוצרים שלו.

על פי המדיניות החדשה, אמזון תשלם תביעות של פחות מ -1,000$ – ולא המוכרים. כלומר, אם אחד הלקוחות של אמזון יגיש תביעה לרכוש או לנזקי גוף כלפי מוכר (הקשורה למוצר פגום), אמזון היא זו שתשלם, כל זאת בתנאי שמדובר בתביעות לגיטימיות.

מעבר לכך ואולי חשוב אפילו יותר – אמזון לא תרדוף אחר מוכרים או תבקש החזר, כל עוד למוכרים יש ביטוח בתוקף.

משמע – אם יש לכם כמוכרים ביטוח, אמזון מכסה את עלות התביעות המוגשות נגדכם בסכומים של עד 1,000$. החלטה זו קובעת כי היא תשמש בפועל כמתווך בין קונים למוכרים בענייני נזקי רכוש או תביעות נזקים אישיים. במילים אחרות, לקוחות לא יידרשו עוד לפנות ישירות למוכרים אם הם סבורים כי מוצר פגום גרם לנזק גופני או נזק לרכוש. אם לקונים יש ספק לגבי אחד המוצרים, הם מחויבים ליצור קשר עם אמזון כדי שהיא תבצע את הבדיקה הרצויה.

אחד היתרונות הבולטים בכך שאמזון תהיה הגורם המתווך (במיוחד כשהחברה מכסה גם את עלויות התביעות שמתחת ל -1,000$) הוא שלאמזון ישנם משאבים עצומים לבדיקה וחקירה של כל תביעה. אם לקוחות מגישים תביעת שווא, אמזון תשקיע משאבים כדי להפריך את הטענות בתביעה, כך שמוכרים לא יצטרכו לבזבז את הזמן או את הכסף כדי לעשות זאת בעצמם.

היום כל המוכרים באמזון כבר יודעים שמי שבאמת חשוב לאמזון הם הקונים ולכן היא מנסה לרצות קודם כל אותם. אבל האם זה בהכרח אומר שהיא תאשר כל תביעה? לא בטוח בכלל, שהרי הדבר יכול ליצור בעבורה יותר נזק מאשר תועלת, ולכן בהחלט אפשר להיות אופטימיים בעניין הזה.

חשוב לציין, שללא תגובת המוכרים, אמזון רשאית להגיב בעצמה לכל טענה או תביעה מצד הלקוחות ולקבל החלטות גם בסכומים גבוהים יותר, לכן חשוב כן לענות לתביעות או טענות מצד הקונים. אם המוכרים אינם מגיבים לאמזון בנוגע לתביעת אחד מהלקוחות, הרי שאם מבחינת אמזון התביעה תגיע למקום לא רצוי, היא עשויה להתחיל לרדוף אחרי המוכרים על מנת שיישאו בנטל התביעה במקומה.

אם המוכרים סבורים שהתביעה היא תביעת שווא, אך אמזון חולקת עליהם וסוברת כי שהלקוחות צודקים, אמזון עשויה להמשיך את המשא ומתן עם הקונים, אך המוכרים יהיו רשאים להמשיך ולהגן על חפותם.

חובת הביטוח על המוכר

אמזון מחייבים לעשות ביטוח על כל מוצר שהגיע למחזור מכירות של 10,000$ בחודש (בעבר אמזון הודיעו על ביטוח למוצר שהגיע למכירות של 10,000$ במשך 3 חודשים רצופים).

מכיוון שהשינוי ישפיע על לא מעט מוכרים שטרם נדרשו לרכוש ביטוח, אמזון יצרה את “מאיץ הביטוח” (Amazon Insurance Accelerator) של אמזון. ה- AIA הוא שוק של חברות ביטוח, שנבדקו מראש על ידי אמזון, כשהמטרה היא להפוך את קבלת הביטוח לפעולה מהירה וקלה (לשם שינוי, אמזון לא לוקחת עמלה נוספת על השירות).

לפרטים נוספים על המדיניות החדשה ניתן לקרוא ישירות באמזון (לשם כך דרוש חשבון מוכר)

אתם בעלי חנות באמזון? הצטרפו לקהילת מרקורי לסוחרים פעילים שרוצים להמשיך ולקבל כלים ועדכונים שוטפים על אמזון.

אנדריי סלפקוב
על הכותב
אנדריי סלפקוב

מומחה איקומרס, מרצה, יועץ ומנטור באמזון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *