איך מחשבי ענן יעזרו לעסק שלכם, ואיך זה קשור לאמזון?

מונח שרבים מאיתנו לא מכירים אותו על דיוקו, הוא הענן.

אפילו מי שכן עובד עם מחשבים, אך אינו חוקר אותם מספיק או שאינם כל עולמו, סביר להניח שלא יבין את המושג הזה ואת המשמעות שלו.

אם אתם סוחרים באינטרנט, והעסק שלכם למעשה יושב על המחשב, אז אפשר לומר שהמחשב תופס נתח משמעותי מחייכם. ואם אתם עדיין לא מכירים את מחשבי ענן, אז חשוב שתכירו.

מה זה הענן הזה בכלל?

דיבורים על הענן אפשר לשמוע בלי סוף. בפרסומות רבות אנחנו רואים שמזכירים אותו, קיימים אינספור שירותים שמציעים לנו להשתמש בענן, אבל אנחנו לא תמיד מבינים, מה באמת זה אומר?

אז לא מדובר בענן טכנולוגי שבאמת נמצא בכל מקום, אלא מדובר, הלכה למעשה, ברשת האינטרנט ואפשרויות הזיכרון בה.

מאז שנות ה-90, ואולי אפילו לפני, מרבית מחשבי העולם היו מחוברים לאינטרנט. מה זה אומר? זה אומר שהמחשבים מחוברים אחד לשני ויכולים להעביר ביניהם מידע רב.

אם זה באמצעות אימיילים, או אם באמצעות דפי מכירה שאנחנו מעלים אצלנו במחשב, אבל חשופים לכל לקוחות אמזון או איביי. אנחנו מסוגלים (לפעמים בין אם נרצה ובין אם לאו) להעביר כמעט כל מידע, לכל מחשב שקיים. מה הבעיה?

הבעיה היא הזיכרון. המחשבים הביתיים בימינו מוגבלים לכ-טרה בייט אחד לכל מחשב, לפעמים זה יותר ולפעמים פחות, אבל כיום זהו הזיכרון במחשב הממוצע. זה המון, אבל הבעיה היא שככול שנוריד יותר סרטים, נשתמש ביותר תכנות, ולמעשה נבצע יותר פעולות במחשב, הזיכרון של המחשב שלנו יילך וייגמר.

לשם כך הומצאו למשל התוכנות גוגל דרייב ודרופבוקס, שמאפשרות לנו לאחסן אצלם קבצים, וכמעט כל מידע שנבקש. המידע הזה שאנחנו שומרים בדרופבוקס, נשמר למעשה על אחד המחשבים של אותה החברה, על זיכרון מוחשי של מחשב.

ואיך זה עוזר לנו?

לבנות עסק דורש הרבה זיכרון, וכך גם בניית אתרים. כיוון שהעסק שלנו הוא באינטרנט ייתכן שנרצה להשתמש במידע רב מאוד כמו תמונות, סרטים, קודים לאתרים, קבצי אקסל כבדים וכדומה.

אם האתר שלכם ירוץ על המחשב שלכם, ברגעי השיא הוא עלול לקרוס כיוון שלא יהיה לו מספיק מקום להכיל את כל המשתמשים החדשים והדרישות שלהם מהאתר שלכם.

כמו כן, אם ברצונכם להפריד בין חשבונות איביי, כך שאיביי לא תזהה את הקשר בין החשבונות, אתם צריכים להשתמש בכתובות IP שונות. כיוון שלרוב כתובות IP נקבעות על ידי הראוטר שלכם, ולא על ידי המחשב, מחשבי ענן יעניקו את הפתרון המושלם לכך – לכל מחשב יש לרוב כתובת IP משלו.

אולי דוגמה נוספת?

כהמשך לאפשרות שהאתר קורס עקב עומס יתר, הרשו לנו לספר לכם סיפור קטן על אמזון.

לפני כמה שנים, כשאמזון עוד הייתה רשת צעירה יחסית, הם התכוננו ובנו את האתר שלהם לקראת החגים. הם הרבו לפרסם, עזרו למוכרים להתקדם, וניסו למשוך אליהם את הלקוחות שעד אותו הזמן היו קונים רק באיביי.

הבעיה הייתה – שזה הצליח. מאות אלפי לקוחות (אם לא מיליונים) ביקרו באתר של אמזון בחודש דצמבר ורק ביקשו לקנות את מה שהיה לאמזון להציע. אבל אמזון לא הייתה מוכנה לכמות כל כך גדולה של לקוחות, והאתר קרס.

למרות הקריסה, עוד באותה תקופת החגים, אמזון החליטה להתעשת, והיא החלה לרכוש מחשבים וזכרונות.

כל מחשב וכל זכרון חובר לאתר ושימש לתפעולו השוטף. עם הזמן האתר חזר לעצמו ואמזון הייתה מסוגלת לקבל יותר ויותר לקוחות ולבצע יותר ויותר מכירות.

אבל כמו שאנחנו מרגישים את הרגיעה של אחרי החגים – כך גם אמזון הרגישה, והמחשבים לאט לאט הפכו מיותרים. מה עשתה אמזון? אז הנה לכם המקור הראשון למחשבי ענן.

שירותי מחשבי ענן

אמזון היא רק אחת מיני רבות. היא בין הרשתות הגדולות בעולם והאיכותיות בעולם שמספקות שירותי מחשוב ענן, אך כמוה יש גם חברות רבות בישראל וכל מה שצריך לעשות זה ליצור קשר עם אחת מהן.

איפה תמצאו חברה שכזו? חיפוש פשוט בגוגל של “מחשבי ענן” ייתן לכם את התשובה. ואיך תדעו שאפשר לסמוך עליה? השכירו את המחשב לחודש אחד, בדקו איך אתם מרגישים איתו, מה המהירות בה הוא עובד והאם הוא מספק לכם את כל מה שתרצו. אם אתם מרוצים, אז מצאתם לכם חברה מצוינת.

כמה נקודות שחשוב לזכור

במחשבים הללו אפשר להשתמש למטרות רבות, אבל כשמשכירים אותם חשוב לוודא כמה דברים קטנים תחילה:

  • תקשורת עם מחשב ענן תדרוש מכם מהירות אינטרנט מסוימת. ההמלצה שלנו היא לא פחות מ-40 מגה בייט מהירות הורדה. כמו כן, נסו להשיג את מהירות ההעלאה הכי גבוהה שתצליחו. במי זה תלוי? בספק האינטרנט שלכם כמובן.
  • אם אתם מעוניינים להפריד בין חשבונות איביי, ודאו עם ספק המחשבים שלכל המחשבים שלו אכן יש כתובת IP שונה ולא כולם משתמשים באותה הכתובת. אחרת, אולי לא תהיו מקושרים בין החשבונות שלכם, אבל אתם עלולים להיקשר לחשבונות אחרים.
  • אם אתם מעוניינים שעל מחשב הענן יישב האתר שבניתם, ודאו קודם עם חברת ההשכרה שהמחשב אכן יכול לשמש לכך. שאלו לדוגמה: האם יש לו מספיק זיכרון? מהי מהירות הגלישה שלו? כמו כן, הקפידו לספר לחברת ההשכרה כמה לקוחות אתם מצפים שיגיעו ביום, על מנת שיידעו למה להתכונן.

רוצים לעשות את הצעדים הראשונים שלכם במסחר באמזון אבל לא בטוחים מאיפה להתחיל? הכנו לכם קורס חינמי לחלוטין שיכניס אתכם ישר לעניינים:

 

על הכותב

צוות מרקורי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *