איך לבחור את פלטפורמת המסחר הנכונה בשבילך – איביי, שופיפיי או אמזון?

אחרי שהבנת שבאינטרנט יש פוטנציאל גבוה מאוד עבורך, מגיע השלב שבו רבים מבזבזים הרבה זמן יקר – מתלבטים במה לבחור.

יש כל כך הרבה אפשרויות למסחר באינטרנט. אפשר לסחור באמזון, להביא מלאי משלכם ולהמציא מותג שלכם ממש מהתחלה. אפשר לעשות דרופשיפינג באיביי, למכור מוצרים של ספקים רחוקים ולייצר לעצמכם רווח מארביטרז’. ואפשר גם לפתוח חנות עצמאית, למכור מוצרים שלכם או של ספקים, לבנות קהילה וממש להמציא את עצמכם מחדש.

מבולבלים? בואו נעשה קצת סדר:

זה לא קל להחליט איפה להתחיל, וגם לא איפה להתמיד. המסחר באינטרנט מציע כל כך הרבה הזדמנויות, ומאוד קשה להכריע בשאלות כמו – איפה יש יותר רווח? איפה יש פחות עבודה? וכדומה.

ההבדלים העיקריים הם בין המכירה בזירות המסחר הגדולות – אמזון ואיביי, לעומת הקמת חנות עצמאית בשופיפיי. אז החלטנו לערוך השוואה שתעזור לכם להכיר את ההבדלים, ואולי גם תעזור לכם להחליט איפה להתחיל. אז מה הם ההבדלים האלו?

בניית קהילה מול השתלבות בקהילה קיימת

ההבדל אולי המשמעותי מכולם, בין זירות המסחר לחנויות העצמאיות, הוא שיטת העבודה שתוביל להצלחה. בחנויות העצמאיות שיטת העבודה שהוכיחה עצמה יותר מכולן עד כה היא בניית הקהילה.

אתם בונים חנות שמתאימה לנישה מסוימת, סוג מסוים של מוצרים וקהל יעד מאוד ספציפי ומתחילים לבנות סביבו קהילה. מה הכוונה בבניית קהילה? הכוונה ביצירת עניין שימשוך לקוחות אל החנות שלכם מעבר למוצרים עצמם.

לקוחות אוהבים לפגוש לקוחות, הם אוהבים לדבר ביניהם ולשתף את מה שהם חושבים. בבניית קהילה אתם מצד אחד מפרסמים פוסטים ומאמרים בנושא בו בחרתם, ומצד שני מפתחים פלטפורמה בה קהל היעד שלכם יכול להיפגש. כשהם נפגשים בחנות שלכם, הם לומדים לאהוב אתכם ובוחרים גם לקנות דווקא אצלכם.

בפלטפורמות הגדולות, אמזון ואיביי, אתם כבר משתלבים בקהילה קיימת. שם אין לכם את האפשרות לבנות קהילה, לכתוב פוסטים או למשוך לקוחות בדרך זו (אלא אם אתם פועלים גם דרך הפייסבוק). באמזון ואיביי הקהילה כבר קיימת, והיא אדירה.

אמנם אתם לא בונים קהילה, אבל בזירות המסחר הגדולות יש לכם גישה ללקוחות רבים יותר שכבר נמצאים באתר, בעוד בחנות העצמאית שלכם אתם צריכים למשוך את הלקוחות אל האתר שלכם והם לא נמצאים שם מלכתחילה. כאן גם נוצר ההבדל הבא.

שיטות פרסום מגוונת ותחרות שונה בתכלית

התחרות באתרים הגדולים היא מול מוכרים כמוכם שמציגים מוצרים דומים לשלכם. הן באמזון והן באיביי אתם יכולים למצוא את המתחרים שלכם בכל מקום – אם בתוצאות החיפוש ואם אפילו בליסטים שלכם ממש.

אבל את התחרות באמזון ואיביי אפשר לנצח. היא תלויה באיכות הכותרת שלכם, ביחס ההמרה שהמוצרים שלכם מייצרים, בקמפיינים הפרסומיים שאתם מריצים וכדומה.

בחנויות העצמאיות לעומת זאת, מרגע שמגיע אורח הוא לא רואה את המתחרים שלכם יותר – אתם לבדכם וכל מה שהוא רואה זה את מה שבניתם אתם. תוכלו לעשות כל מה שתרצו כדי שמי שיכנס לאתר יקנה את המוצרים שלכם ולא תצטרכו לדאוג ממה שיעשו המתחרים.

ממה כן תצטרכו לדאוג? מהמתחרים שלכם בגוגל ובפייסבוק. ומי מתחרה בכם שם? מי אם לא אמזון, איביי וחנויות אחרות כמוכם. המתחרים שלכם במנועי החיפוש היא מול אתרים שכמעט בלתי ניתן להביס, ולכן שיטת הפרסום שלכם משתנה לחלוטין.

באיביי ובאמזון אתם יכולים לפרסם באמצעות הפייסבוק ורשתות חברתיות אחרות אם תרצו. בחנות עצמאית משלכם אין לכם ברירה וזוהי דרך הפרסום העיקרית שלכם – אבל אם תדעו להשתמש בה נכון היא מצליחה באופן בלתי רגיל.

שיטות הפרסום שונות מפני שבאיביי ובאמזון אנחנו משתמשים בקמפיינים פרסומיים בעיקר, ומנסים להביא את המוצר שלנו מעלה בתוצאות החיפוש בתוך זירת המסחר. בשופיפיי אנחנו מנסים לחשוף לקוחות אל החנות שלנו שעוד לא שמעו עליה מעולם. אפשר אפילו לומר שהאתגר הפרסומי גדול יותר בשופיפיי.

אך היתרון הפרסומי בשופיפיי הוא דווקא כזה: אם קנו מכם באיביי פעם אחת, זה לא אומר שיקנו שוב. אבל בגלל שבחנות שלכם אתם בונים קהילה, הפרסום מושך לקוחות שגם יכולים להפוך ללקוחות חוזרים ובעצם ככל שהקהילה שלכם תגדל יותר, כך תוכלו לצמצם את הפרסום.

מה באמת מעניין אתכם

ואחרי שעברנו על ההבדלים הללו, עולה השאלה מה מעניין אתכם?

אם מעניין אתכם לייצר משהו מאפס, להקים אתר ולבנות קהילה ממש מהתחלה, החנויות העצמאיות הן מקום מצוין בשבילכם. שם תוכלו ממש להרגיש איך הילד שלכם גדל, מתבגר ומתחיל להרוויח.

לעומת זאת, אם יותר מעניין אתכם להתחיל להרוויח במהרה, ולהתלבש על משהו שכבר קיים, ושיש בו המון פוטנציאל, אמזון ואיביי הן המקום בשבילכם.

בשופיפיי עובדים קשה כדי להביא קהל מבחוץ, אבל העבודה הזו מלאה סיפוק. באמזון ואיביי קהל הלקוחות כבר שם, והוא שם כדי לקנות, אז מה שנשאר לעשות זה ללמוד את הפלטפורמה ולהרוויח.

השאלה היא מה מושך אתכם יותר – ההקמה מהתחלה או ההשתלבות המיידית.

בשלב מסוים, אם תרצו להצליח, העבודה בכל אחת מסוגי הפלטפורמות תהפוך לדומה מאוד. השאלה איפה תרגישו טוב יותר ומה יתן לכם יותר סיפוק. בואו באמת נסתכל רגע לטווח הארוך.

מסתכלים לטווח הארוך

הרווחים באמזון ואיביי, לפחות בתחילת הדרך, יהיו גדולים ומשמעותיים יותר. אבל השם שתיצרו לעצמכם לא יהיה משמעותי כמו שמותג ואתר משלכם יכולים לייצר.

חנות עצמאית היא עבודה לטווח הארוך, וככל שתבנו אותה נכון יותר, והקהילה שלכם תהייה חזקה יותר, כך זה יהפוך לעסק ממשי יותר שאפילו מייצר לכם הכנסה גדולה יותר עם פחות עבודה.

אמזון ואיביי ידרשו מכם להתחדש הרבה, ולהמשיך לחקור את השוק ללא הפסק. אבל למען האמת, גם שם בשלב מסוים תרצו אתר משלכם, וגם עם חנות משלכם תרצו לחקור את השוק כל יום.

אז אין נכון או לא נכון בתשובה לשאלה הזו – יש רק את מה שאתם תעדיפו. עם זאת, יש משמעות לשאלה – לאן תמשיכו מכאן? נכון, צריך להתחיל בפלטפורמה אחת, להתמקצע בה ולהגיע קודם כל לרווחים. אך למי שמחפש באמת להצליח במסחר באינטרנט, כדאי להגיע בסופו של דבר למסחר בכל הפלטפורמות.

עליכם להחליט איפה תתחילו, אך להבין שבהמשך, כדי להפוך לעסק מצליח ומרוויח במיוחד, אתם תרצו להתרחב לכל הפלטפורמות הקיימות.

אתם עוד מתלבטים? בואו נעשה לכם את החיים קלים – הכנו 3 קורסים שכל אחד מהם יתן לך את הבסיס למסחר באתר אחר, ותוכל להבין מה נכון עבורך:

הראשון: להקמת עסק רווחי ויציב באיביי

השני להקמת העסק שלך, מבוסס על מוצרי פרייבט לייבל, באמזון 

השלישי – להקמת עסק בשופיפיי, פלטפורמה חדשנית ומרגשת

אנחנו בטוח יכולים לעזור לכם, בהתלבטות ובהחלטה עצמה. אתם יכולים לדבר איתנו, ולקבל שיחת ייעוץ בחינם – כך תרוויחו הרבה זמן: 03-3030-400

 

על הכותב

צוות מרקורי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 1. אביאל כהן

  אני מנסה להעלות מכרז על מוצר משומש באיביי, אך אני תקוע בשלב השני בתהליך (create your listing) – מילאתי את כל שדות החובה ועוד כמה שנראו לי רלוונטים לוחץ ‘continue’ ואותו הדף נטען שנית ולא מעביר אותי לשלב האחרון review your listing.
  מה יכולה להיות הבעיה?

  1. יעל גלזר

   היי אביאל
   קשה לי לומר לך מה הבעיה בליסט מבלי שאני רואה אותו.
   אני אשמח אם תעביר לי צילום מסך שלו למייל שלי ל: help@glazertraining.com
   אז אוכל לראות ולנתח אותו בצורה טובה יותר.

   בהצלחה
   יעל 🙂

 2. MHG

  הצלחתם לבלבל אותי לגמרי …
  הראשון: להקמת עסק רווחי ויציב באיביי לא שלי ?
  השני להקמת העסק שלך, מבוסס על מוצרי פרייבט לייבל, באמזון אני בונה מוצרים?
  השלישי – להקמת עסק בשופיפיי, פלטפורמה חדשנית ומרגשת?

  1. צוות מרקורי

   היי,
   לכל אחת מהפלטפורמות (איביי, אמזון או שופיפיי) יש קורס חימני שבאמצעותו תוכל לקבל נגיעה מכל פלטפורמה ולראות מה הכי נכון ומדויק עבורך.