איך אפשר להצליח באיביי עם כל כך הרבה תחרות?

שאלה שנשארת רבות ע”י יזמים ובעלי עסקים היא האם בכלל כדאי להיכנס היום לאיביי והאם השוק לא רווי ותחרותי מידי? והתשובה לכך היא- בדיוק הפוך!
מאז ומעולם בעולם המסחר האלקטרוני, קצב הגדילה של הקונים תמיד יותר גדול מקצב הגדילה של המוכרים ולכן השוק זקוק לעוד הרבה מוכרים. צריך לזכור שאנחנו רק בכ- 25% מהפוטנציאל! זה אומר שכ- 75% בעולם עדיין קונים רק בעולם הפיזי. (בתוך הנתח הזה יש עוד עולם שלישי שלם שבכלל תחום האינטרנט הוא רק בחיתוליו) ז”א שיש עדיין עוד המון לאן לגדול ולצמוח, והכיוון הוא ברור- בשנתיים האחרונות ישנה עלייה של כ- 30% במכירות באיביי! (ע”פ נתון של איביי ישראל)/ עוד לפני הקורונה המצב של רוב הקניונים בארה”ב ובאירופה במצב רע מאוד (אגב, אצלנו המצב של הקניונים פחות בעייתי מפני שישראל היא מדינה חמה ויש פה תרבות שהשתרשה של טיולים ואוכל מעבר לקניות…) ומה שהקורונה עשתה לקניונים ולחנויות הפיזיות זה קטסטרופה- הרבה קניונים בעולם פשטו את הרגל מפני שאנשים פשוט התרגלו לקנות באיביי ובאתרי המסחר השונים…
ואחרי שאמרנו את זה, חשוב לדעת שלא לא כל מוצר שנעלה לאיביי יימכר בקלות- ישנם מוצרים שהביקוש אליהם נמוך מאוד. כמו כן, ישנם מוצרים שיש אליהם ביקוש גבוה אך גם התחרות בהם היא מאוד מאתגרת. לדוגמא: תחום הסלולר הוא אחד התחומים החמים ביותר באיביי, אך כסוחרים חדשים יהיה לנו מאוד קשה להתחרות עם סוחרים סינים שמוכרים עזרים לטלפון במחירים נמוכים מאוד או עם מותגים בינ”ל שבדר”כ המוכרים שלהם הם המפיצים של המותג שמשיגים את הסחורה גם כן במחירים שיהיה קשה להתחרות בהם.
בכל מקרה, אני סוחר באיביי משנת 2012 ומנטור איביי מאז 2017 במרקורי ובמשך השנים נוכחנו ללמוד שכל מוצר או הסכם עם ספק הוא לגופו והרבה פעמים אנחנו נוכל למצוא את היתרון התחרותי שלנו בדרך כלשהי.טעות חוזרת ונשנית של הרבה סוחרים באיביי היא לחשוב שאנחנו לא יכולים להיות תחרותיים אם המחיר שלנו הוא גבוה ביחס למתחרים. עובדתית זה לא נכון! ניתן לראות באיביי נישות שבהן יש גם עשרות של מוכרים ולאו דווקא רק אלא שמעלים את המוצרים במחיר הנמוך ביותר הם אלה שמוכרים. בהקשר הזה חשוב להבין שבשונה מהישראלים, את רוב האמריקאים והאירופאים מעניין הרבה יותר ממחיר פרמטרים אחרים כגון: שירות, איכות המוצר, מהירות טיפול ומהירות משלוח, אפשרויות החזרה וכו’.

בכדי להיות מספיק תחרותיים באיביי מומלץ לפעול ע”פ שני השלבים הבאים:

  1. טרם העלאת המוצרים שלנו לאיביי יש לבצע מחקר שוק מעמיק שבודק פרמטרים שונים כגון: מילות מפתח, מחיר ממוצע, אחוז מכירות, היסטוריית מכירות ועונתיות, קהל יעד, מיקום המוצר של רוב מתחרים שלנו, אפשרויות משלוח, אפשרויות החזרה, זמן טיפול, קטגוריה מועדפת, ותק המתחרים (כולל כמות ואחוז הפידבקים החיוביים שלהם) ועוד. ההמלצה היא לבצע את מחקר השוק בעזרת כלי הטראפיק של איביי שהוא חינמי ומספיק איכותי.
  2. בהתאם לתוצאות מחקר השוק שלנו, לקחת את הנקודות שבהן אנחנו יכולים להיות תחרותיים. לדוגמא: אם רוב המתחרים שלי הם סינים ששולחים במשלוח איטי של עד 35 ימי עסקים ואנחנו יכולים לשלוח בשירות אקו פוסט של דואר ישראל שהוא עד 7 ימי עסקים השגנו יתרון תחרותי! דוגמא נוספת: בדר”כ רוב הסוחרים באיביי נותנים אפשרות החזרה של עד 30 יום. אם אנחנו נוכל לתת 60 יום החזרה השגנו יתרון תחרותי! (גם ככה בפועל בדר”כ רוב הקונים מחזירים את המוצרים בין 5-15 ימים…)

חשוב לזכור!

מעבר לרושם על הלקוח, הפרמטרים האלה עוזרים לנו גם בקידום המוצר שלנו במנוע החיפוש של איביי (Cassini)! לסיכום, סקרנו בקצרה את רמת התחרות באיביי. למדנו שברמת המקרו קצב הגדילה של הקונים הוא תמיד יותר גדול מקצב הגדילה של המוכרים. אך למרות זאת, בחלק מהמוצרים ישנה תחרות מאתגרת. אולם בהרבה מאוד מהמקרים לאחר מחקר שוק מעמיק נוכל למצוא נקודות מסוימות שבהן נוכל להיות תחרותיים.

Groullp 5
על הכותב
אלעד שקד

מומחה, מרצה ויועץ באיביי ויועץ לימודים באיקומרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *