הנהלת החשבונות של דרופשיפינג

קניות באינטרנט הפכו בשנים האחרונות לדרך היחידה כמעט שבה אנחנו עורכים קניות, ויש לא מעט אנשים שהצליחו להרוויח מכך קריירה חדשה. כיום ברור גם לרשויות המס כי ישנה פריחה עצומה בתחום שנקרא מסחר באינטרנט והוא מושך עוד ועוד אנשים לעסוק בו. יש כמה סוגים של מסחר באינטרנט והנפוץ שבהם נקרא דרופשיפינג. מדובר במסחר שבו המוכר אינו מקבל את הסחורה פיזית אלא מתווך בין הקונה ליצרן כשהמוצר נשלח אליו ישירות מהמחסן שלו. כך שהמוכר יכול לגור בישראל, הקונה בארה”ב והיצרן במזרח הרחוק. כאן מתחילה להיווצר סוגיה מעניינת של דיווחים לרשויות המס משום שחשבוניות על הקנייה חייבות להישלח לקונים כחוק ולהיות מדווחות לרשויות המס. כך שהשאלה היא לאיזו מדינה מדווחים ולמי משלמים?

חובת דיווח לרשויות המס בכל עסקה

כל עסקה של מכירה וקנייה חייבת על פי חוק בדיווח ותשלום מסים, ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף, כאשר העסקאות נעשות כאן. כאשר העסקאות מבוצעות פה, בישראל, ברור לכולם למי משלמים ומתי, כל אחד לפי תיק העצמאי שלו ברשויות המס ופי היקף העסקאות שהוא עורך. בעידן שבו הקניות נעשות באינטרנט זה אפילו הרבה יותר קל לקנות, למכור, לשלוח ולקבל תמורה כספית און ליין. יש גם מגוון של אתרים ואפליקציות שמנסות לתווך בין המוכרים לבין הקונים ולעקוף את הליכי הסליקה המסורבלים שאנחנו מכירים. כמו כן, גם חשבוניות וקבלות הפכו זה מכבר להיות ממוחשבות. למעשה, חשבונית און ליין כבר הפכה לאופציה המועדפת על רבים בכל עסקה שהיא, ובצדק, בזכות היתרונות והקלות של ניהול החשבונות המערכות הממוחשבות. הרבה יותר קל לעקוב אחר התשלומים והפקת החשבוניות בצורה כזאת.

מה צריך לדעת על תשלום מס על דרופשיפינג?

 • גם אם העסקה נעשית בחו”ל עדיין מדווחים לרשויות המס בישראל ומשלמים פה מסים.
 • מכיוון שהסחורות אינן עוברות דרך ישראל בשום שלב, לא משלמים עליהן מע”מ, אלא רק למס הכנסה ולביטוח לאומי.
 • העמלות שתשלמו לפלטפורמות השונות מוכרות כהוצאה בדיווח שלכם לרשויות על הוצאות העסק, יחד עם תשלומים לספק האינטרנט, אחזקת מחשוב ומשרד וכל הוצאה אחרת שיש לכם בגלל העסק. זה כמובן נכנס לחישובי הרווח – הכנסות והוצאות – שלכם מהעסקאות.
 • כדי לדעת כמה מס תשלמו יש לנכות מהרווחים את העמלות ועל זה משלמים מס הכנסה וביטוח לאומי.
 • חובה לשמור על דו”חות המכירה משום שמס הכנסה מחייב אתכם לדווח על כל מחזור העסקאות לפני חישוב הוצאות.
 • אם אינכם בטוחים שיש לכם תשתית עסקית נכונה מבחינת מס, התייעצו עם אנשי מקצוע כדי שתוכלו להוציא חשבונית און ליין חוקית שתוכר על ידי רשויות המס.
 • חשבונית און ליין יכולה להיות לא רק בעברית אלא גם באנגלית ועדיין להיחשב קבילה. זה חיוני כמובן ללקוחות שלכם בחו”ל.
 • דרשו לקבל חשבוניות מהספקים שלכם, ורצוי גם לערוך חוזה שאותו תוכלו להציג משום שרשויות המס מתחילות לייחס חשיבות להיקף העסקאות שיכולות להגיע לסכומים רבים, כדי למנוע העלמות הון ומס.

על הכותב

צוות מרקורי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 1. שרה שטרן

  שלום! תודה על כל הסרטונים. עדיין לא התחלתי כי אני רוצה להבין טוב את כל נושא התשלומים, מיסים וכו’. אתם גם מלמדים קורס פרונטלי או הכל זה סרטונים? תודה!

  1. יעל גלזר

   בשמחה שרה! אני מאוד שמחה שאת נהנית 🙂
   אנחנו מלמדים בקורס את הכל, כולל נושאי התשלומים, המיסים, וכל מה שנדרש לעבודה שוטפת באיביי.
   הקורס שלנו בנוי גם ממפגשים פרונטליים וגם מתרגול באינטרנט, הכל כדי לייצר עבורך חוויה שגם תיהני ממנה וגם תפיקי את המקסימום,
   ובנוסף, שתוכלי להמשיך לגשת לחומרי הלימוד במידה ותרצי, מתי שתרצי, והם יהיו זמינים עבורך.

 2. נעם

  שלום וברכה, רציתי לדעת בנוגע למיסוי על דרופשיפינג. אם אני עושה דרופשיפינג מאליאקספרס לאיביי: אני צריך לשלוח ללקוח באיביי קבלה על הרכישה שלו?.
  כמו כן, האם מספיק עבור מס הכנסה, שאביא לרואה החשבון שלי קבלות על הרכישות שלי מאליאקספרס + קבלות על המכירות שלי באיביי? או שיש צורך בדבר מה נוסף?
  תודה רבה!

  1. צוות מרקורי

   צהריים טובים נעם,
   אין צורך לשלוח קבלה ללקוח באיביי משום שהדבר נעשה אוטומטית על ידי איביי.
   לגבי שאלותיך בנושא המיסוי, אנחנו ממליצים לדבר ישירות עם רואה חשבון משום שלנו אין סמכות לייעץ בענייני מס.