מהן הטעויות השכיחות של סוחרים מתחילים באיביי?

סוחרים שלוקחים ברצינות את המסחר באיביי אינם יכולים להרשות לעצמם לגשת אל העניין מבלי להתכונן, בלי ללמוד ולהבין את מה שקורה בשטח. ישנן הרבה דרכים ללמוד אבל אחת מהמוצלחות ביותר היא למידה מטעויות של אחרים. הנה רשימה של כמה טעויות שמוכרים מתחילים באיביי עשו, עושים וודאי גם יעשו, במיוחד אם הם לא יקראו את השורות הבאות.

טעות#1: לא להתייחס אל המכירה באיביי כאל עסק לכל דבר

כן, מותר להתייחס אל איביי כאל תחביב, משהו צדדי, אתר להעברת הזמן, מקום לעשות בו קצת כסף מהצד וכן הלאה. אבל מי שרוצה להרוויח מהמסחר באיביי חייב להבין שאין ארוחות חינם ואי אפשר להצליח בלי להשקיע. ההשקעה הראשונה בכל עסק היא בלימוד התחום: הבנה של מושגים, כללים, אסטרטגיות נכונות ומציאת הגישה הנכונה ביותר להשגת היעדים העסקיים. איביי הוא עסק ויש להתייחס אליו כך אם רוצים להרוויח ממנו.

טעות #2: לא לחשב את עלויות המשלוח בצורה מדויקת

סוחרים שלא יחשבו היטב את עלות המשלוח של המוצר שהם מוכרים, עלולים לגלות שהמחיר שהם קבעו מבלי לכלול בו עלות משלוח – לא מכסה את עלות המשלוח למקום מגוריהם של הקונים. לא להתעצל: לבדוק מחירים בדואר ובחברות שילוח ולדעת בדיוק מה היא עלות המשלוח, כולל האותיות הקטנות. טיפ: אם אתם מוכרים מוצרים שונים מישראל, החזיקו משקל בבית – כך תוכלו לשקול את המוצרים ולחשב באופן מדויק את עלות המשלוח עוד לפני שהלכתם אל הדואר.

טעות #3: לא לדעת שלפעמים צריך להפסיד כדי להרוויח

קורה ואתם טועים – הצעתם מוצרים שאתם לא יכולים לספק או הצעתם אותם במחיר נמוך מידי ואתם מגלים שהמכירה תיגמר בהפסד. האם תתחמקו מהקונים? האם תנסו לא להחזיר להם את הכסף? האם תבטלו את העסקה ללא הסכמתם? אם עניתם “כן”, זו טעות גדולה! מוטב להחזיר את הכסף לקונים לאחר קבלת הסכמתם לביטול העסקה או למכור במחיר הפסד כדי שלא תקבלו פידבק שלילי – הדבר יפגע בכל המכירות העתידיות שלכם ואולי אפילו יגרום לכך שאיביי יחסמו את החשבון שלכם.

טעות #4: להשאיר פידבק לקונים לפני שהם השאירו לכם פידבק

חכו קצת, תראו מה יש להם לומר עליכם ואל תעשו צעד שממנו אי אפשר לחזור. אמנם אין זה מומלץ לתת פידבק כוזב אבל זה לא אומר שאתם חייבים לתת את הפידבק החיובי שלכם “בחינם.”

טעות #5: לכתוב בשגיאות כתיב

כתיבה בשגיאות כתיב היא טעות כפולה. קודם כל, אם הכותרת שלכם כתובה עם שגיאת כתיב היא לא תופיע בתוצאות החיפוש. כך אתם מפסידים לקוחות פוטנציאליים שמחפשים את המוצר שלכם אבל לא חולקים את טעויות הכתיב שלכם. מעבר לכך, שגיאות כתיב יוצרות תדמית לא טובה וחובבנית. אנשים שופטים את המוצרים המוצעים למכירה באיביי לפי קריטריונים רבים ומחפשים מוכרים אמינים ומקצועיים. שגיאת כתיב יכולה ליצור תדמית לא טובה ולו אצל חלק מהקונים הפוטנציאליים – האם אתם באמת רוצים לצמצם את קהל הלקוחות הפוטנציאלי שלכם?

טעות #6: להתעלם מהשפעת הקניות שלכם על המכירות שלכם

החשבון שלכם באיביי נועד גם למכירה וגם לקנייה. פעולות הקניה שלנו משפיעות על הפרופיל שלנו וממילא גם על המכירות שלנו. קנייה של מוצרים רבים רק כדי לקבל פידבק טוב עלולה ליצור השפעות שליליות: האמינות שלנו כמוכרים נפגעת אם האמינות שלנו כקונים איננה טובה. טעות נפוצה אצל סוחרים מתחילים היא קנייה של מוצר וביטול העסקה לאחר קבלת הפידבק. שימרו על אמינות בכל התחומים ובכל הפעילות שלך באיביי כי מוקדם או במאוחר (כנראה הרבה יותר מוקדם מאשר מאוחר), איביי יזהו פעילות לא חוקית בחשבון וישעו את החשבון ואף יסגרו לצמיתות.

יש עוד הרבה טעויות שאפשר לעשות – אל דאגה, אנחנו נגיע גם אליהן:

כדאי לדעת שטעויות הן יקרות, לפעמים מאוד, בכסף ובעיקר בחודשי עבודה. מספיק שהחשבון ייפסל על ידי איביי וכבר עלינו לעבוד מספר חודשים כדי להקים חשבון חדש מאפס. לא נעים.

אז מה עושים כדי להימנע מהטעויות? הן הרי קורות כמעט לכולם. כרגע אני יכולה להציע לך משהו קונקרטי, שיחת ייעוץ עם אחד המנטורים של מרקורי מתחום איביי, שיספר לכם מה באפשרותכם לעשות כדי להימנע מטעויות ולעשות טוב יותר את הדברים שאתם כבר עושים טוב.

לחילופין, אם אתם רוצים לעשות את הצעדים הראשונים שלכם במסחר באיביי אבל לא בטוחים מאיפה להתחיל, הכנו לכם קורס חינמי לחלוטין עם שלוש הדרכות, שיכניס אתכם לעניינים:

 

מאיה הראל

על הכותב

מאיה הראל

מנהלת ויועצת בתחום איביי, מרצה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *