מהו קמפיין PPC באתר מסחר ואיך מבצעים אותו נכון?

כשמקימים עסק, צריך לדעת גם איך לנהל את ההוצאות, להחליט איזו הוצאה חשובה, איזו הוצאה מיותרת ולהצליח לנהל את ההוצאות בצורה היעילה ביותר, כך שיובילו להגדלת ההכנסות והרווחים.

אחת מן ההוצאות באמזון שהופכת להיות קבועה בשלב מסוים, היא ההוצאה על הפרסום. על מנת שהמוצר שלנו התקדם, על מנת שנוודא את איכות הרשומה שהעלינו, ועל מנת למנוע מן המתחרים "לגנוב" לנו לקוחות, חשוב לנהל קמפיין פרסומי שרץ לאורך כל חיי המוצר.

קמפיין פרסומי שכזה נקרא בשפה המקצועית גם "קמפיין PPC". ראשי התיבות PPC הן Pay Per Click והמשמעות היא שאנחנו משלמים לאמזון עבור כל לחיצה על המוצר במסגרת מסע הפרסום.

את הקמפיין הזה נריץ באמזון, על אף שאפשר להריץ קמפיינים דומים גם בפייסבוק וגם בגוגל. זה לא אומר שלא נריץ אותם במקומות נוספים, אך חשוב קודם שנדע להפעיל אותם נכון באמזון, להפיק מהם את המרב, ורק אחרי שהם כבר עומדים כראוי באמזון, נעבור הלאה לפלטפורמות הפרסום האחרות.

אז מה זה בדיוק קמפיין PPC?

קמפיין PPC הוא קמפיין שאנחנו מבצעים באמזון, והוא די דומה לקמפיין שמבצעים גם בגוגל. הקמפיין מציג את המודעה שלנו בתוצאות החיפוש, במילים אותן נבחר, באופן ממומן.

הלקוחות שרואים את הקמפיין רואים מודעות רגילות, ומידי פעם, בין שאר המודעות, רואים גם מודעה שכתוב על ידה Sponsored. זוהי מודעה ממומנת.

המודעות הללו יכולות להופיע גם בצדן של תוצאות החיפוש, או אולי מעליהן, אך יש להבדיל בינן לבין המודעות בפייסבוק.

בפייסבוק, כאשר אנחנו מפרסמים מודעה, אנחנו מעצבים את התיאור, התמונות וכדומה. באמזון המקרה הוא קצת אחר. כאשר אנחנו מתחילים קמפיין PPC על המוצר שלנו, הוא מוצג כפי שיוצג בתוצאות החיפוש, רק שתתווסף לו המילה Sponsored בסמוך לכותרת.

כמו כן, באמזון יש משמעות למילים בהן בחרנו לפרסם את המוצר שלנו. כאשר התחלנו קמפיין PPC, אמזון תפרסם את המוצר רק איפה שנאמר לה. אלו הן מילות המפתח עליהן נפרט יותר בהמשך.

מהם סוגי הקמפיינים הקיימים?

קמפיין ה-PPC מתחלק בהתחלה לשניים. האחד הוא קמפיין אוטומטי והשני הוא קמפיין ידני. בקמפיין האוטומטי אנחנו למעשה אומרים לאמזון לפרסם את המוצר שלנו על פי החלטתם. אנחנו לא בוחרים את מילות המפתח, אלא אמזון היא זו  שבוחרת והיא תפרסם את המוצר שלנו במילות המפתח שנראות לה מתאימות.

למה חשוב להתחיל דווקא בקמפיין אוטומטי? כי כך נדע האם בנינו את הרשומה של המוצר שלנו כראוי. אם לדוגמה החלטנו למכור מצלמות לרכב, ואמזון החליטה לפרסם את המוצר שלנו תחת מילות החיפוש "Extreme Cameras" כנראה שהגדרנו משהו לא נכון ברשומה שלנו.

הקמפיין האוטומטי עוזר לנו לוודא שהמוצר שלנו עלה כראוי, ועוזר לנו לגלות בעיות אותן כדאי לתקן לפני שנתחיל בקמפיין הידני.

את הקמפיין הידני אפשר לחלק לשלושה – קמפיין רחב (Broad), קמפיין לפי ביטוי (Phrase), וקמפיין מדויק (Exact). אך על אלו צריך לפרט קצת יותר לעומק.

איך ננהל נכון קמפיין ידני?

בקמפיין ידני, אחרי שכבר וידאנו שאמזון אכן מזהה אותנו במילות המפתח המתאימות באמצעות הקמפיין האוטומטי, נתחיל לבחור בעצמנו את מילות המפתח בהן נרצה להתקדם.

בחירת מילות המפתח היא חשובה מאוד, כי אם הקמפיינים שלנו יצליחו במילות מפתח מסוימות, יהיה לנו קל יותר להתקדם בהן גם באופן אורגני. כמו כן, עלינו להבין בדיוק באלו מילות מפתח יש יותר סיכוי למכירת המוצר שלנו, ובכך למעשה נבחר אותן. הבעיה היא שלא נוכל לדעת כבר מהתחלה אלו מילות מפתח הן "בזבזניות" ואלו מילות מפתח שוות זהב. ולכן, הקמפיין מתחלק לשלושה חלקים.

בחלק הראשון נפרסם באופן רחב את המוצר. במקרה זה אמזון תיקח את מילות המפתח ואת הביטויים שנתנו לה, ותפרסם את המוצר בכל הביטויים הדומים ובכל המקומות בהם אחת מן המילים מופיעה. כך לדוגמה מצלמה לרכב תפורסם כמעט בכל החיפושים הקשורים לרכב ובכל החיפושים הקשורים למצלמות.

באמצעות קמפיין זה נגלה באילו מילות מפתח הלקוחות באמת לוחצים עלינו כדי לרכוש, ובאילו מילות מפתח הם כלל לא לוחצים, או לוחצים ולא רוכשים.

בחלק השני נבקש מאמזון לשמור על הביטוי. הפעם אמזון יכולה להוסיף מילים לביטוי שלנו, אך לא לשנות אותו או להחסיר ממנו מילים. מצלמה לרכב תפורסם הפעם כמצלמה לרכב, אך יכול להיות שהתווספו לה מילים כמו צבעים, עזרים קשורים וכדומה.

בחלק האחרון, אחרי שכבר הבנו מהן מילות המפתח המצליחות יותר, ומהם הביטויים הטובים ביותר, נבחר בקמפיין מדויק לכל ביטוי, שם אמזון לכל היותר תהפוך את הביטויים שלנו מיחיד לרבים על מנת לפרסם את המוצר.

יש עוד כל כך הרבה לספר

הקמפיינים הפרסומיים שלנו באמזון מלאים עוד בפרטים רבים נוספים, ויש עוד רבות לפרט עליהם. על מנת להעלות קמפיין מוצלח, לדעת מתי להוריד קמפיין מסוים או לוותר על מילים מסוימות צריך לדעת לבחון את הנתונים ולחפש בהם לעומק.

בהמשך נוציא גם מאמרים נוספים בנושא, על מנת לשפוך אור רב יותר על הנושא, אך אם תרצו עד אז להתייעץ, וללמוד כיצד לבצע את הקמפיין בצורה הטובה ביותר אנחנו נשמח לעזור.

 

ואם אתה עדיין מתנדנד, לא יודע אם לסחור באמזון או שלא,

אוצר של ידע יעזור לך להחליט האם להתקדם: תוכלו להרחיב את בסיס הידע שלכם באמצעות קורס איתור מוצרים חמים בשיטת הפרייבט לייבל

כדי לתת לך עוד כלים להשתמש בשיטה זו ובשיטות נוספות, כדי שהמסחר שלך יהיה אפקטיבי

אני מזמינה אותך לבחור בין מגוון של קורסים וסדנאות,

ובהם קורס הבחירה הבטוחה (חינמי): איך להביא את סיכויי ההצלחה שלך למקסימום במסחר אונליין

כיצד לבחור את זירת המסחר עם הפוטנציאל הכי גבוה עבורך אישית –
איביי, אמזון או שופיפיי?

נלמד איך פועלת כל זירת מסחר ואיך יוצאים לדרך עם כל אחת כדי ליצור הצלחה.
נבין כמו כן מה היתרונות שלה, מה החסרונות, תוך כמה זמן מייצרים הכנסה.

 

 

 

 

על הכותב

צוות מרקורי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 1. שני

  היי, אני רוצה להתחיל קמפיין PPC באמזון, אבל לא מבינה איך זה מתבצע- באופן פרקטי. תחת "ADVERTISING" אין אופציה לקמפיינים. האם זה קשור לזה שאני אינדיבידואל ולא פרופשנל? איך בתוך אמזון אני יכולה להגיע לחלון שמאפשר יצירת קמפיין PPC? תודה רבה!

  1. יעל גלזר

   היי שני

   את אכן צריכה לשנות את החשבון לחשבון מומחה כדי להיות יכולה להפעיל קמפיין

   בהצלחה!