מהו קמפיין PPC באמזון ואיך מבצעים אותו נכון?

אחת מן ההוצאות הגדולות ביותר לסוחרי “פרייבט לייבל” באמזון, שהופכת בשלב מסוים להוצאה קבועה , היא ההוצאה על הפרסום הממומן. על מנת להגדיל את המכירות אין מנוס מלנהל קמפיין פרסומי שרץ לאורך כל חיי המוצר.

קמפיין ממומן יעזור לנו להתקדם בתוצאות החיפוש האורגניות , יקדם עוד יותר למעלה את המוצר שלנו במילות המפתח הרלוונטיות ויגדיל את פוטנציאל המכירות למה? כי כל מכירה (לא משנה אם נעשתה בממומן או בצורה אורגנית) תקדם את התוצאה האורגנית. קמפיין פרסומי שכזה נקרא בשפה המקצועית גם “קמפיין PPC“.

ראשי התיבות PPC הן Pay Per Click והמשמעות היא שאנחנו משלמים לאמזון עבור כל לחיצה על המוצר במסגרת מסע הפרסום.

את הקמפיין הזה נריץ ישירות באמזון, אף על פי שאפשר להריץ קמפיינים דומים גם בפייסבוק ובגוגל. זה לא אומר שלא נריץ אותם במקומות נוספים, אך חשוב קודם שנדע להפעיל אותם נכון באמזון, להפיק מהם את המרב, ורק אחרי שהם עובדים כראוי באמזון ולאחר אופטימיזציה מרבית, נעבור הלאה לפלטפורמות הפרסום האחרות.

PPC

אז מה זה בדיוק קמפיין PPC?

קמפיין PPC הוא קמפיין שאנחנו מריצים באמזון ודומה מבחינות רבות לקמפיין הממומן המקביל שמריצים בגוגל או בפייסבוק. ההבדלים המהותיים הם באופן עיצוב המודעות (האופטימיזציה הראשונית), קבלת ההחלטות והמיקומים בהם המודעות מופיעות.

בפייסבוק, לצורך העניין, כאשר אנחנו מפרסמים מודעה, אנחנו קובעים את התיאור, מעצבים את התמונות וכו’, ורק לאחר מכן רואים את התצוגה המקדימה, שהיא לרוב בין הפוסטים השונים.

באמזון סדר האופטימיזציה הוא שונה: כאשר אנחנו מתחילים קמפיין PPC על המוצר שלנו, הוא מוצג באותו האופן בדיוק כפי שיוצג בתוצאות החיפוש, אך תתווסף לו המילה Sponsored (ממומן) בסמוך לכותרת.

המודעות הללו יכולות להופיע גם בתוך תוצאות החיפוש, גם בשורה העליונה וגם כבאנר בראש העמוד.

כמו כן, באמזון יש משמעות למילים בהן בחרנו לפרסם את המוצר שלנו. כאשר התחלנו קמפיין PPC אמזון תפרסם את המוצר רק איפה שנאמר לה. אלו הן מילות המפתח עליהן נפרט יותר בהמשך.

מהם סוגי הקמפיינים הקיימים?

הקמפיינים הממומנים מתחלקים למספר סוגים:

הראשון הוא קמפיין אוטומטי: בקמפיין האוטומטי אנחנו למעשה אומרים לאמזון לפרסם את המוצר שלנו באופן האופטימלי על פי הצורה בה האלגוריתם סורק ומפענח את דף המכירה שלנו. בקמפיין אוטומטי אנחנו לא בוחרים את מילות המפתח, אבל אנחנו כן יכולים לכלול רשימה של מילות מפתח שאסור לכלול אותן בקמפיין (“מילות מפתח שליליות”). לכן, עדיין חשוב מאוד לבצע את מחקר מילות המפתח הקלאסי, בין היתר כדי לחסוך כסף.

למה אנחנו ממליצים להתחיל דווקא בקמפיין אוטומטי? מכיוון שכך נדע האם בנינו את הרשומה של המוצר שלנו כראוי. אם לדוגמה החלטנו למכור מצלמות לרכב, והאלגוריתם של אמזון החליט לפרסם את המוצר שלנו תחת מילות החיפוש – “Extreme Cameras” כנראה שהגדרנו משהו לא נכון בדף המכירה שלנו והאלגוריתם שלף מילת מפתח לא רלוונטית. במילים אחרות, הקמפיין האוטומטי עוזר לנו לוודא שהמוצר שלנו עבר אופטימיזציה תקינה בזמן שהעלנו אותו לראשונה. אם מתגלות התנהגויות לא צפויות כגון בדוגמה הנ”ל, נוכל לתקן אותן לפני שנתחיל בקמפיין הידני.

החלק השני הוא הקמפיין הידני, אותו אפשר לחלק לשלושה – קמפיין רחב  (Broad), קמפיין לפי ביטוי (Phrase) וקמפיין מדויק (Exact) , אך על אלו צריך לפרט קצת יותר לעומק.

איך ננהל נכון קמפיין ידני?

כשנעלה קמפיין ידני, ואחרי שכבר שללנו בעיות דרך הקמפיין האוטומטי, נתחיל לבחור בעצמנו את מילות המפתח בהן נרצה להתקדם.

בחירת מילות המפתח היא חשובה מאוד מכיוון שאם הקמפיינים שלנו יציגו ביצועים טובים במילות מפתח מסוימות, יהיה לנו קל יותר להתקדם בהן גם באופן אורגני.

כמו כן, יש מילות מפתח בעלות פוטנציאל מכירה גבוה יותר מאחרות.

איך מוצאים אותן?

טרם בניית הקמפיינים נבצע חקר מתחרים ונבין איפה הם עושים את רוב המכירות שלהם, איפה ניתן להתחרות מולם ו”לקחת” מהם מכירות. הבעיה היא שלא נוכל לדעת בוודאות כבר מהתחלה אלו מילות מפתח הן “בזבזניות” ואלו מילות מפתח שוות זהב (מבחינת היחס בין הכסף שהשקענו לזה שהרווחנו על המכירות), אבל חקר מתחרים ייתן לנו את הבסיס ההתחלתי, כדי להגיע ליעד שאותו הצבנו לעצמנו.

הקמפיין מתחלק לשלושה חלקים:

בחלק הראשון נפרסם את המוצר בהתאמה רחבה. במקרה זה אמזון תיקח את מילות המפתח ואת הביטויים שנתנו לה, ותפרסם את המוצר בכל הביטויים הדומים ובכל המקומות בהם הביטוי מופיע בסדר זה או אחר, בתוספת מילים נוספת, לפני הביטוי, אחרי הביטוי, וגם באמצע הביטוי.

כך לדוגמה, מצלמה לרכב תפורסם בשלל וריאציות שונות של מצלמות לרכב, ברכבים עם מצלמה, במצלמות איכותיות לרכב ורכב עם מצלמה גדולה במיוחד. כל זאת על בסיס התאמה רחבה עבור המילה “מצלמה לרכב”.

חשוב לציין שמילות יחס ומילות קישור לא נכללות כחלק מהנגזרות הללו, וגם לא יחיד ורבים. לדוגמה , צורת רבים ויחיד יהפכו את מילת המפתח “מצלמה לרכב” לארבע מילות מפתח כמו: מצלמה לרכב, מצלמות לרכב, מצלמה לרכבים ומצלמות לרכבים (גם באנגלית). אלו הן כבר 4 מילות מפתח שונות, עם תוצאות חיפוש שונות ונפחי חיפוש שונים.

באמצעות קמפיין זה נגלה על אילו מילות מפתח הלקוחות באמת לוחצים, ועל אילו מילות מפתח הם כלל לא לוחצים או לוחצים ולא רוכשים.

בחלק השני נבקש מאמזון לשמור על הביטוי. הפעם אמזון יכולה להוסיף מילים לביטוי שלנו, אך לא לשנות את הסדר של המילים בביטוי המקורי. מצלמה לרכב תפורסם הפעם כמצלמה לרכב, אך יכול להיות שיתווספו לה מילים כמו צבעים, עזרים קשורים וכדומה.

למשל: “מצלמה לרכב בצבע שחור”, “מצלמה לרכב גדול” וגם “בטרייה למצלמה לרכב” (אות היחס “ל” מותרת). כפי ששמתם לב, סדר המילים לא השתנה בביטוי אותו פרסמנו, אבל כן נוצרו לנו מילות מפתח נוספות עם זנב ארוך יותר.

בחלק האחרון, אחרי שכבר הבנו מהן מילות המפתח המצליחות יותר, ומהם הביטויים הטובים ביותר, נבחר בקמפיין מדויק לכל ביטוי (התאמה מדויקת), שם אמזון לכל היותר תהפוך את הביטויים שלנו מיחיד לרבים על מנת לפרסם את המוצר.

אישה מקלידה על לפטופ

אבל זהו רק תחילת הסיפור

מעבר לקמפיינים שכבר סיפרנו לכם עליהם, יש לא מעט קמפיינים נוספים באמזון.

למשל:

 • Sponsored Brands , שמתחלק גם הוא לפרסום בבאנרים, פרסום החנות שלנו באמזון ופרסום הוידאו
 • Sponsored Display
 • Amazon Posts
 • Amazon Attribution

ויש עוד מקום נרחב לפרט – בהמשך נפרסם מאמרים נוספים בנושא, על מנת לשפוך אור רב יותר בכל מה שנוגע לקמפיינים ממומנים באמזון ומחוצה לה.

אם תרצו עד אז להתייעץ וללמוד כיצד לבצע את הקמפיין בצורה הטובה ביותר אנחנו נשמח לעזור. בנוסף, ניתן לעיין בסדנה שהקמנו לאחרונה: PPC למתחילים ולמתקדמים.

ואם אתם עדיין מתלבטים, לא יודעים אם לסחור באמזון, הנה “קורס הבחירה הבטוחה” (חינמי): איך להביא את סיכויי ההצלחה שלך למקסימום במסחר אונליין.

אנדריי סלפקוב

על הכותב

אנדריי סלפקוב

מומחה איקומרס, מרצה, יועץ ומנטור באמזון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 1. שני

  היי, אני רוצה להתחיל קמפיין PPC באמזון, אבל לא מבינה איך זה מתבצע- באופן פרקטי. תחת “ADVERTISING” אין אופציה לקמפיינים. האם זה קשור לזה שאני אינדיבידואל ולא פרופשנל? איך בתוך אמזון אני יכולה להגיע לחלון שמאפשר יצירת קמפיין PPC? תודה רבה!

  1. יעל גלזר

   היי שני

   את אכן צריכה לשנות את החשבון לחשבון מומחה כדי להיות יכולה להפעיל קמפיין

   בהצלחה!