מונחים שחייבים להכיר בתחום המכירות והשיווק באינטרנט – חלק ב’

בחלק א’ של מדריך מקוצר זה למושגים בתחום המסחר, “פוצצנו את הבועה” של כמה מהמילים והביטויים שחוזרים ועולים בעבודתנו כסוחרים באינטרנט, וגילינו שהם מייצגים משמעויות מספיק פשוטות בשביל כולנו להבין.

בחלק השני המוגש לפניכם היום, נכיר עוד מספר מונחים מרכזיים שאם עוד לא נתקלתם בהם- ודאי תיתקלו בקרוב. ואם דווקא כן שמעתם אותם, ייתכן שחששתם לשאול, או פשוט לא טרחתם לבדוק.

אנחנו ממליצים שתשמרו אצלכם הגדרות אלה ותחזרו אליהן במידת הצורך. תוכלו גם להמשיך ולהוסיף מושגים משלכם. במהרה תגלו שזו הופכת להיות שפה שניה עבורכם, ושאתם משתמשים בה בטבעיות ונינוחות.

 

תנועה – Traffic

מספר הכניסות של גולשים וקונים לדף אינטרנט בפרק זמן מסוים.

 

Merchant – בעל חנות, סוחר, מוכר.

מרצ’נט הוא שם כללי לכל מי שעוסק במכירה, מרצ’נט מהמילה- Merchandise (סחורה), המרצ’נט הוא בעל הסחורה. בעוד זהו מונח פשוט ובסיסי, רבים לא נתקלו בו מחוץ לעולם המסחר, וחשוב להבין את כוונתו, שכן תתקלו בו בשלבים רבים וחשובים בתהליך.

 

מוכר סיטונאי – Wholesaler

אדם או חברה הקונים סחורה בכמות סיטונאית, במטרה לשווק סחורה זו למוכרים קמעונאים, ואלה בתורם ימכרו את הסחורה ישירות לצרכן.

כאשר אנחנו מחפשים מוצרים למכירה באיביי או אמזון אנחנו פונים בדרך כלל להול-סיילרס, שאינם מוכרים ללקוחות קצה, אלא למשווקים כמונו – Retailers, אשר מוכרים את הסחורה לצרכן.

 

Arbitrage

לפי ויקיפדיה, ארביטראז’ הנו “ניצול למטרת רווח של פער במחיריו של נכס מסוים בשני שווקים או יותר”. נשמע מרשים? ממש לא. הכוונה במילה הגדולה הזאת היא בסך הכל לשיטת המסחר בה קונים בזול בשוק אחד, למשל השוק הסיני, ומוכרים ברווח בשוק אחר- למשל השוק האמריקאי באמזון.

המושגים הרווחים הם “Retail Arbitrage” כלומר קניה מחנויות, מכירות חיסול ומבצעים, לצורך מכירה ברווח, ו – “Online Arbitrage” כלומר קניה ברחבי הרשת לצורך מכירה ברווח.

 

תכנית שיווק שותפים – Affiliate Marketing

זהו מודל שיווקי, בו המפרסם (בעל עסק או נותן שירות כלשהו) מציע תשלום של סכום מוסכם או של עמלה, למי שיפנה תנועת לקוחות אל האתר שלו. מפרסמים שונים משלמים עבור תוצאות רצויות שונות, כמו למשל קניה של מוצר, הרשמה לרשימת תפוצה, וכדומה.

המודל עובד ככה, שכל מי שנרשם לתכנית שיווק שותפים מסוימת, מקבל קישור בו הוא ישתמש. באמצעות קישור זה הלקוח יגיע לאתר המפרסם, והמפרסם יוכל לעקוב אחר המקור לתנועה זו, כלומר לדעת מהיכן אותו גולש/קונה הגיע. השותפים השיווקיים (אנחנו, האפיליאייטס) יפרסמו את הלינק במקומות רלוונטיים שונים, למשל בפייסבוק שלהם, בפוסט בבלוג שלהם, בדף הבית של האתר שלהם וכדומה, וקישורים אלו יתחילו להזרים תנועה למפרסם.

קישור אפיליאייט המציע את המוצר הנכון לקהל הנכון, יכול להמשיך ולייצר הכנסה פסיבית במשך שנים.

 

תשואה – Revenue

ה- Revenue הוא סך כל ההכנסות של החברה, לפני ניכוי ההוצאות, ומכאן- סכום הכסף שהחברה “מגלגלת” בפרק זמן מסוים. התשואה לבדה אינה מעידה על מצבה הכספי של חברה, אלא רק לאחר שנחסיר את ההוצאות השונות, וההפרש יהיה הרווח-נטו של החברה.

כאשר אתם מספרים על העסק או המותג שלכם, נאמר לספק פוטנציאלי, מקובל לציין את התשואה שלכם (ולא את הרווחים) על מנת לתת לאדם שמולכם מושג לגבי גוגל החברה והיקף עסקיה.

 

מיקור חוץ – Outsourcing

השכרת שירותיהם של אנשי מקצוע חיצוניים, המומחים בתחומים מקצועיים שונים, לצורך ביצוע משימות מסוימות בעסק. למשל, אם מדי פעם יש לעסק צורך בעבודה גרפית כלשהי, הוא יעשה אאוטסורסינג למעצב גרפי וישכיר את שירותיו למשימה המוגדרת, במקום להעסיק גרפיקאי במשרה קבועה, או לבזבז זמן יקר בניסיונות לעשות את זה לבד.

ניהול העסק בשיטת מיקור-חוץ, משאירה לארגון/חברה זמן ומשאבים לעסוק בתחום התמחותו ובפעילות הליבה שלו.

 

HTML

HTML היא שפה שאומרת לדפדפן מה אנחנו רוצים להציג לגולש. כל הדפדפנים בעולם משתמשים בשפת הקוד הזו כדי להציג תוכן. כל מה שאתם רואים כשאתם צופים בדף אינטרנט זה תרגום קוד HTML על ידי הדפדפן שלכם. כדי לראות את קוד ה- HTML של דף אינטרנט, פשוט הקישו על “View” בתפריט הראשי של הדפדפן ובחרו ב.”Source”.

 

קוקיז – Cookies

קבצי טקסט קלים, שאתר אינטרנט שולח לדפדפן של גולש שנכנס אליו. הקוקיז מתעדות את נתוני הגלישה של אותו אדם באתר, ושולחות את המידע הזה לשרת בכל פעם שאותו גולש חוזר לאתר הזה. באופן כזה, אתר אינטרנט “יודע” באיזו קטגוריה של מוצרים אני מתעניינת, ומעלה לי פרסומות למוצרים מאותה קטגוריה בביקור הבא שלי, כך שחווית הגלישה הופכת להיות מותאמת אישית. הקוקיז גם מאפשרות לעסקים לקבל מידע חשוב ביותר אודות הגולשים שלהם, וללמוד את התנהגותם הצרכנית.

 

Bundle – צרור (מכירה בצרורות)

מכירה בבאנדל היא מכירה שבה אתם אורזים יחדיו שני מוצרים או יותר ומציעים אותם למכירה ביחד, ברכישה אחת. ניתן ליצור באנדל של מוצרים משלימים זה לזה, או של אותו מוצר בוריאציות כמו צבעים שונים. הבאנדל מאפשר למוכר למכור יותר ולחסוך עלויות של דמי משלוח ועמלות, וללקוח לקבל בקניה אחת כמה דברים שהיה לו צורך בהם.

 

דרופ-שיפינג – Drop Shipping

דרופשיפינג היא שיטת מסחר אלקטרוני פופולרית המאפשרת למכור מגוון מוצרים רחב ביותר במחירים סיטונאיים, וזאת מבלי לאחסן את הסחורה, מבלי לארוז ולשלוח אותה, וללא התחייבות כספית עבור רכישה כמותית מראש.

משמעות המכירה בשיטת הדרופשיפינג היא שאנחנו מעלים למכירה את המוצרים של הספק שאיתו התחלנו לעבוד, כאשר המוצר עדיין אצל הספק, וזאת באמצעות התמונות ופירוט המוצר שהוא יצר ומספק לנו.

רק ברגע שמתבצעת רכישה של המוצר על ידי לקוח, אנו משלמים לספק עבור אותו המוצר, מעבירים לו את פרטי הלקוח שלנו והוא משלח את המוצר עבורנו ללקוח.

 

מרגישים מוכנים לקבל עוד המון ידע מעשי על איביי?

יש לכם שאלות נוספות בתחום המסחר האלקטרוני?

אפשר גם לדבר איתנו בטלפון:  03-30-30-400

 

 

על הכותב

צוות מרקורי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *