מונחים שאתם חייבים להכיר בתחום המכירות והשיווק באינטרנט – חלק א’

תחום המסחר באינטרנט הוא תחום מאד נרחב השואב רבות מתחומים המשיקים לו, כמו שיווק, פרסום, מנהל עסקים, תכנות וכתיבת קוד, ועוד. עם ריבוי תחומי העיסוק הללו מגיע גם ריבוי של ראשי תיבות, קיצורים, מושגים ומונחים מקצועיים החדשים לכם.

אתם עשויים למצוא את עצמכם מבולבלים בתוך שפע הביטויים ה”מפוצצים” ומילות הקוד. שימוש בשפה כזאת עלול לתת לכם את הרושם (המוטעה) שמדובר בתחום טכני נשגב מבינתכם.

אך לרוב זהו לא המצב.

בפוסט זה יצרנו עבורכם מילון מושגים ראשוני שחושף את הרעיונות הפשוטים מאחורי הביטויים הגדולים לכאורה. אנחנו מאמינים שבמהרה תמצאו גם את עצמכם נעזרים במונחים וקיצורים אלה באופן טבעי לחלוטין.

 

קמפיין

מסע פרסום. מורכב לרוב מסדרת הודעות פרסום, כגון באנרים בפייסבוק, מודעות בעיתון וכיוצא בזה. הן מציגות רעיון ונושא אחיד ונועדות לקדם מטרה כלשהי.

PPC – Pay per Click

מודעה שהתשלום על הפרסום שלה נקבע על פי מספר ההקלקות עליה. נמצא סוג מודעות כאלה בגוגל, בפייסבוק, בבינג ובעוד מקומות, גופים ואתרים רבים. התשלום נעשה על ידי המפרסם, לחברה בעלת המודעות,  רק כשגולש שמחפש מוצר או שירות שאתם מציעים, מקליק על המודעה ומועבר לאתר או לדף שלכם. מודעות PPC הן חלק מקמפיין המאפשר תקציב גמיש ושליטה על ההוצאות, ומתאים לעסקים בכל גודל.

PR – Page Rank

מדד דירוג האתרים. זהו מדד מספרי ( 0 עד 10) שבו משתמש מנוע החיפוש גוגל על מנת לקבוע את מידת החשיבות של דף מסוים באינטרנט. קביעת מדד זה, מתבצעת על ידי שקלול מדדים שונים, ובהם בדיקת איכות ומספר הקישורים המפנים אל האתר שלכם. ככל הידוע לנו, כל הפנייה מצד גולש אל דף באתר שלכם נחשבת. וכן ככל שמספר ההפניות ואיכותן גבוהים יותר – כך הדף נתפס בעיני גוגל כחשוב יותר.

ROI – Return of Investment

החזרת ההשקעה. בכל קמפיין אנו שואפים לשפר את התוצאות שלנו, אותן אנו מודדים על פי מדד החזר ההשקעה. לרשותנו עומדים כלי ניתוח חזקים ביותר, כך שאין סיבה לבסס קמפיינים על ניסוי וטעייה,  כאשר ניתן לבסס אותן על תוצאות הקמפיין הקודם. בדיקת נתונים כגון: איזה דף נחיתה עבד טוב יותר, אילו כותרות ומאמרים המירו טוב יותר, מאיפה הגיעו לאתר עיקר המבקרים האיכותיים שלכם? מה היה מסלול הגלישה באתר על ידי מבקר שהגיע ממודעת PPC? האם הוא נטש לפני שהונע לפעולה? (שלח טופס, נרשם לרשימת תפוצה, רכש מוצר או שירות באתר וכד’). אם כן, ניתן לגלות באיזו נקודה הוא נטש ולשפר את התוכן בעמוד כדי לשפר את יחס ההמרה ולהגדיל את החזר ההשקעה.

Call for Action

קריאה לפעולה. זהו מושג מתחום הכתיבה השיווקית, אשר מתבסס על העובדה שלקוח צריך שנסביר לו מה אנחנו רוצים שהוא יעשה עכשיו, שנקרא לו לעשות זאת באופן מיידי, ונשים מולו כפתור כך שבלחיצה אחת יוכל להיענות לקריאתנו. אתם משקיעים בכתיבת דף מוצר או דף נחיתה, כאשר למעשה כל התוכן המושקע הזה מיועד לגרום ללקוח לבצע פעולה רצויה כלשהי, כגון: “קרא עוד”, “צור קשר”, “הירשם”, “קנה” ועוד. אם הפעולה לא התבצעה, הרי שדף הנחיתה או המכירה שלכם לא הניבו את התוצאה הרצויה.

Bounce Rate

יחס הנטישה. זהו מדד המשקף את הנטישה של הגולשים באחוזים. כלומר אחוז הגולשים אשר ביקרו בעמוד יחיד באתר למשך שניות בודדות, ולא המשיכו את הגלישה.

Conversion Rate

יחס המרה. היחס בין כל המבקרים בחנות או דף המכירה שלכם, לבין אלו שביצעו פעולה מסוימת כמו הוספה לסל או רכישה. לדוגמה, אם מתוך 100 מבקרים בחנות, 5 ביצעו רכישה, אז יחס ההמרה לרכישה הוא 5%.

CRM – Customer Relationship Management

ניהול קשרי לקוחות. כאשר היקף המכירות גדל, האפשרות לאסוף נתונים פרטניים מהלקוחות ולשמור איתם על קשר הופכת מורכבת יותר. בשל כך קיימות מערכות חכמות ואוטומטיות לניהול קשרי לקוחות. בין אם באופן עצמאי על ידי התקנת אפליקציה ובין אם על ידי העברת ניהול המידע לגוף מקצועי חיצוני.

מערכת CRM משלבת בין פעולות שיווקיות ללקוחות חדשים ובין פעולות לשימור לקוחות קיימים ופיתוח בסיס הלקוחות הקיים, תוך מעקב וניתוח מידת התועלת שלהם. כיום מערכות CRM מוצעות בענן. כך  ניתן פשוט להתחבר ל- CRM  מכל מכשיר, ולנהל את העסק שלכם ברמות המתקדמות ביותר בלי צורך במערכות יקרות ומורכבות.

Landing Page

דף נחיתה. דף נחיתה הוא הדף אליו יגיע גולש אשר מקליק על קישור באתר מסוים או לוחץ על מודעה כלשהי. דף הנחיתה יהיה בדרך כלל דף תוכן הנפרד מדפי התוכן של המוצר או המותג, ויכלול מידע שיווקי ממוקד הקורא לפעולה ספציפית. המטרה היא להניע את הגולש לפעולה שהיא המטרה העיקרית של הדף ולהגדיל את שיעור ההמרה שלו.

תוצאות חיפוש אורגניות

כאשר מחפשים ביטוי מסוים במנוע חיפוש,  מקבלים רשימת תוצאות. אלה נקראות התוצאות האורגניות, להבדיל מתוצאות ממומנות, שהן מודעות של קמפיינים ממומנים. התוצאות האורגניות מתקבלות על ידי אלגוריתם של מנוע החיפוש ומדרגות את דפי האינטרנט השונים אותן סורק מנוע החיפוש, על פי פרמטרים שונים כמו איכות האתר מבחינת מבנה, תוכן, ודירוג על ידי גולשים.

ברוב מנועי החיפוש יש הפרדה בין תוצאות החיפוש האורגניות לתוצאות החיפוש המקודמות. קידום אתרים אורגני הוא תהליך המבוצע באתרי אינטרנט על מנת שיופיעו בתוצאות החיפוש הטבעיות במנועי חיפוש.

אופטימיזציה

ייעול ושיפור תוכן ומבנה האתר/חנות/דף מכירה, על מנת להתאים אותם למנועי חיפוש  שונים, לפלטפורמות גלישה שונות, לשפר את חווית הגולש ולהעלות את יחס ההמרה.

לסיום,

הביטויים והמונחים שהבאנו כאן, הם מהבולטים והשימושיים ביותר בשיח היומיומי בעולם ה E-Commerce (מכירות ברשת) אך זהו רק קצה הקרחון.

אל תירתעו מהמילים הארוכות וראשי התיבות- רובם מייצגים רעיונות פשוטים למדי, שמספיק שתבינו באופן כללי בלבד. אתם מוזמנים להתחיל לתרגל את השימוש בהם,

בהצלחה!

וכדי לשפר את היכולות שלכם, להביא אתכם לשיא הידע והיכולות, ובמהירות,

אם עוד לא הגעתם למקום בו יש לכם עסק יציב ורווחי באיביי שמייצר לכם הכנסה של אלפי ועשרות אלפי שקלים בחודש ב 20-45% רווח

 

 

על הכותב

צוות מרקורי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *