מורן

        “רציתי לעשות משהו שבו ההצלחה תהיה תלויה בעיקר בי, ביכולות שלי, בכישרון וביצירתיות שלי                          וגם בהתמדה ובזמן שאשקיע”

שמי מורן ואני עצמאית בתחום הרפואה המשלימה. בכל השנים בהן אני עצמאית אני חווה חוסר עקביות ברמת ההכנסה החודשית שלי.

ישנם משתנים רבים, שמשפיעים על רמת ההכנסה שלי וכמעט אף אחד מהם לא תלוי בי. ישנן תקופות שבהן אנשים מגיעים הרבה פחות לטיפול, כמו למשל בחודשים יולי – אוגוסט, כשכולם יוצאים לחופשות, ואחר כך בתקופת החגים בספטמבר – אוקטובר, או בתקופה של מלחמה או מתיחות, או כאשר המשק נכנס להאטה. אלו תקופות בהן רמת ההכנסה יורדת מאד ואילו ההוצאות נשארות בעינן… זה דבר שהכניס לחיי הרבה מתח וחוסר שקט, חוסר ודאות וכמובן אי יציבות כלכלית.

במשך השנים המשכתי ללמוד ולהתפתח בתחום שבו אני עוסקת, גם במטרה להרחיב את אפשרויות ההכנסה שלי. הקדשתי זמן רב יותר ללימודים ועבודה, אבל זה עדיין לא באמת הביא לשינוי משמעותי ברמת ההכנסה. תמיד רציתי לשבור את המשוואה הזאת, רציתי לעשות משהו שבו ההצלחה תהיה תלויה בעיקר בי, ביכולות שלי, בכישרון וביצירתיות שלי וגם בהתמדה ובזמן שאשקיע ולא תהיה תלויה באופן כל כך משמעותי בגורמים שאינם תלויים בי.

הכרתי את המסחר באיביי כקונה במשך כחמש שנים, ואני זוכרת שלא פעם עלתה בי מחשבה שזה משהו שאני חייבת לנסות. הרגשתי שאני יכולה לעשות את זה ולהצליח בזה, כי נראה היה לי שזה יהיה תלוי בעיקר בי וביכולות שלי ולא פועלים כאן אותם כוחות שמשפיעים על העסק שלי לרעה. אבל, מספר שנים רק חשבתי על זה ולא עשיתי שום דבר בנידון. עד שערב אחד, בבילוי בפאב עם חברים מישהו העלה את הנושא וסיפר שהוא עושה קורס למסחר באיביי. שבוע אחרי זה ישבתי בכנס של יעל גלזר בבית ציוני אמריקה בתל אביב (יולי 2015). אני זוכרת שישבתי שם והתרגשתי. כל כך שמחתי שאני נמצאת שם, שאני סוף סוף עושה משהו בעניין, והיה לי ברור שאני הולכת לעשות זה בגדול. בהפסקה נרשמתי לקורס.

המטרה שלי הייתה להרוויח איזשהו סכום נוסף בכל חודש, משהו בין 1,000 ל-2,000 דולר, סכום כזה, שייתן לי את השקט הנפשי שחסר לי כעצמאית במשך שנים רבות, ויאפשר לי נינוחות בהתנהלות הכלכלית שלי ובכלל, ייחלתי להוציא את המתח המיותר הזה מהחיים. באותם ימים היו לי 184 פידבקים, שאת כולם קיבלתי כקונה… החלטתי לנצל את העובדה הזאת ולהעלות למכירה מוצרים חדשים, שהיו לי בבית (למרות שצילמתי גם מוצרי יד שנייה רבים שהיו לי…) ב-31 ביולי, ב-11 בלילה העליתי את דף המכירה הראשון שלי והלכתי לישון… בבוקר ראיתי שנמכרו שני מוצרים, זו הייתה תחושה מדהימה. גם בלילה השני נמכרו שני מוצרים…
התאריך היה 2 באוגוסט ונשארו לי עוד 6 מוצרים בלבד למכור בכל החודש… צלצלתי לאיביי וביקשתי שיגדילו לי את המכסה… הסכימו והעלו לי ל-100 מוצרים ול-4000 $. מאז, בכל חודש התקשרתי וביקשתי להגדיל לי את המכסה. הצבתי לעצמי מטרה, למכור באוגוסט מוצרים בסך של 1,000$, הגעתי אליה באמצע החודש ותיקנתי ל 2,000$ מכירות. סיימתי את אוגוסט עם מכירה של 94 מוצרים בסך של 2,100$.

האמת היא שהכל קרה מהר מאד ובאופן שהיה מעל ומעבר לכל ציפייה שהייתה לי. כבר מהחודש הראשון המכירות היו ברמה כזאת, שקיוויתי שאגיע אליה לאחר תקופה הרבה יותר ארוכה. כמות המכירות עלתה כל חודש ואיתה גדלו גם הרווחים ומהר מאד מצאתי את עצמי משנה את המטרות שלי מהמסחר באיביי, כי הבנתי שזה לגמרי אפשרי להרוויח סכומים הרבה יותר גדולים מאלו שקיוויתי להם.

זה לא קרה מעצמו. מהיום הראשון בו התחלתי לסחור החיים שלי השתנו, סדר היום שלי השתנה וסדרי העדיפויות שלי השתנו. כמעט מההתחלה מצאתי את עצמי מקדישה לעניין הרבה מאד שעות. הרבה יותר ממה שתכננתי להקדיש. אך, ככל שההכנסה עלתה, כך מצאתי הצדקה גדולה יותר להקדיש שעות רבות יותר וגם לוותר על לא מעט דברים, שהיו חלק מהשגרה היומית שלי קודם לכן. התחלתי למכור באחוזי רווח שנעו בין 15- 20 אחוז. בספטמבר, לאחר שראיתי איך המוצרים נמכרים, מה נמכר טוב יותר ומה פחות, יזמתי פגישות עם הספקים שלי ורכשתי מוצרים בהיקף רחב, דבר שהוזיל לי את העלויות והביא לאחוזי רווח גדולים יותר. היום אחוזי הרווח נעים בין 25- 35 אחוז.

אני מוכרת מוצרים, שנוגעים לתחום העיסוק שלי: תוספים ועזרים בתחום הבריאות, כל המוצרים נמכרו כבר קודם לכן באיביי… מהיום הראשון היה לי ברור שאני צריכה להתחרות במוכרים אחרים, שמוכרים גם הם את המוצרים האלה. ידעתי שאני צריכה להיות מאד ערנית, חדה וטובה מולם, וגם לתת את השרות הכי טוב, הכי מהיר, לפנק את הקונים שלי בכל מיני פינוקים קטנים, להיות מולם בתקשורת ברמה הגבוהה ביותר. לכל מייל שקיבלתי עניתי מיד ובעצם, כך אני עושה עד היום.

אחרי זמן לא רב התחילו אחרים להעתיק ממני את דפי המכירה, כולל התמונות שצילמתי וכל מה שכתבתי וגם נכנסתי למלחמת מחירים, שלא מפסיקה לרגע. כל מספר ימים נכנס “שחקן חדש” למשחק וזה מצריך ממני להיות כל הזמן עם אצבע על הדופק, לפעמים שחקן חדש מחליט למכור מוצרים ללא רווח, רק כדי לצבור מכירות ופידבקים והוא מוריד מאד את המחיר, ואני לומדת לא להיכנס ללחץ ולהוריד מחירים, אלא פשוט לחכות שהוא יפסיק זאת ולהמשיך לסמוך על האינטליגנציה של הקונים.

אני מניחה שיכולתי להתחיל ולסחור באיביי לבד, אך אני בטוחה שדברים היו נראים היום לגמרי אחרת.                        בתחילת הדרך הכל חדש ולא מוכר ולא דומה לשום דבר שעשיתי קודם. ישנם המון פרטים טכניים שחייבים לדעת אותם ואתה נתקל בהם תוך כדי תנועה. אם אתה לא נמצא במסגרת של הקורס אתה צריך להתנסות ולטעות ולחפש את הפתרונות לבד, ובהתחלה זה מפחיד. אתה עוסק בכסף ומכירות ומשלוחים, דברים צריכים להיות נכונים ומדויקים ואתה פוחד לטעות. לעומת זאת, אם אתה עושה את הצעדים הראשונים שלך כשאתה נמצא במסגרת לימודית, זה נותן לך את הביטחון להעז ולקפוץ למים. על כל שאלה או בעיה שיש לך אתה מקבל מענה מיידי מהמנטורים שמלווים אותך. ככל שאתה מתקדם כך עולה הרמה, ואתה נתקל בעוד ועוד שאלות, שקשורות לכל תחום בתהליך המכירה, ויחד איתך עושים את זה עוד כמה עשרות אנשים, שגם הם מעלים את הבעיות והשאלות שלהם במסגרת הקבוצה, ומשתפים בכל מה שקורה להם, כך שאתה נחשף להמון שאלות, בעיות ופתרונות ואתה לומד ומתקדם בכל יום.

לדעתי, יש משמעות מאד גדולה לרמת ההצלחה שלך או אי-ההצלחה שלך בהתחלה. זה מה שיקבע אם תמשיך לעשות את זה ותצליח לאורך זמן, או שתהיה אחד מיני אותם רבים, שניסו לסחור באיביי לבד ולא הצליחו. אלה שאומרים, שאי אפשר להצליח למכור באיביי. אין לי ספק, שהעובדה שאני עשיתי את הצעדים הראשונים שלי במסחר באיביי תוך כדי ההשתתפות בקורס לא רק קיצרה לי את תהליך הלמידה, אלא הביאה להתקדמות המהירה שלי ולתוצאות הכלכליות שבאו בעקבותיה.

היום, אחרי 4.5 חודשים מתחילת המסחר, אני מוכרת ב-7,815$ בחודש.