ניר בסל

“כשהתחלתי לסחור המטרות שלי היו צנועות, לא תכננתי לעזוב את העבודה, תכננתי להתייחס לזה כאל השלמת הכנסה. היום אני נמצא במצב של עצמאות כלכלית וזאת הרגשה של אבן שיורדת מהכתפיים”

לפני שהתחלתי לסחור, הייתי שכיר כמו הרוב, עם עבודה משעממת, לוקח את המשכורת שלי שלא הספיקה לכל מה שרציתי לעשות וזהו, ככה במשך שנים. באיזשהו שלב פשוט הרגשתי שזה שם לי ‘סטופ’ על החיים האישיים. לפני איביי ניסיתי תקופה מסחר בניירות ערך, בחוזים עתידיים, אפילו לקחתי קורס בנושא במשך שנתיים, לא משהו שהצליח להפיק רווחים. אני חושב שבמשך שנתיים הרווחתי אולי 4,000 דולר במצטבר.

מהרגע ששמעתי על הנושא של מסחר באיביי לא עבר הרבה זמן. חודש וחצי -חודשיים, וכבר העליתי את המוצרים הראשונים שלי. אשתי גם התלהבה מהרעיון, עשתה סדר והכינה לי קרטון של דברים למכירה מהבית – טלפונים שלא השתמשתי בהם ואוזניות וכל מיני כבלים למחשבים, אבל אפילו היא לא האמינה שהארגז הראשון כולו יימכר כל כך מהר. לקח לי בסה”כ חמישה ימים למכור אותו, ובמשך חצי שנה מכרתי את התכולה שנמצאה בבית שלי ומצאתי את עצמי עם 48,000 שקלים.

כשהתחלתי לסחור המטרות שלי היו צנועות, לא תכננתי לעזוב את העבודה באותו שלב. תכננתי להתייחס לזה כאל השלמת הכנסה. הקשיים שהתגברתי עליהם בהתחלה היו, קודם כל, שינוי החשיבה – צריך לפתוח עסק, ועכשיו לחפש את הספקים, ואיך אני עובד? אני אאחסן את המוצרים? אני אעבוד ‘דרופשיפינג’ כך שהספק ישלח אותם? ברגע שכבשתי את המטרה הראשונה של 2,000- 3,000 שקלים, אמרתי בתמימות, טוב, נקדיש עוד רבע שעה ביום, ושזה יגיע ל 4,000- 5,000 שקלים. אחרי חודשיים, זה באמת הגיע לסכום של 4,000- 5,000 שקלים, ואז החלטתי להציב מטרה ארוכת טווח.

אני ואשתי היינו בדיוק לפני רכישת דירה, רציתי להרוויח 200,000 שקלים נוספים באותה שנה ו… זה עבד.  אני סוחר כבר שנתיים וחצי. בחודש האחרון מחזור המכירות שלי היה 62,000 דולר, באחוזים של משהו כמו 18% רווח, אז אנחנו מדברים על משהו שהוא נע בסביבות ה 10,000 דולר רווח.

אם היית אומרת לי לפני שנתיים שאני ארוויח 10,000 דולרים מעבודה מול המחשב בבית, כנראה שהייתי צוחק עליך. המסחר שלי היום הוא בהיקפים של מספר חשבונות, כשחלק מהחשבונות אני מנהל, ואת כל הנושא של הטיפול בלקוחות וניהול הזמנות מנוהל על-ידי מערכות אוטומטיות, או על-ידי עובדות שאני מעסיק בפיליפינים.

אני יכול לומר שהיום בעצם אני נמצא במצב של עצמאות כלכלית וזאת הרגשה של אבן שיורדת מהכתפיים. זאת אומרת, הצורך לא לחשוב על כל הוצאה קטנה או לתכנן רכישות מסוימות או אפילו תכנון של לקנות רכב שנה הבאה – זה נותן אוויר לנשימה. לפני מספר חודשים אשתי ילדה, ובמקום להיכנס למירוץ הזה ולמהר לחזור לעבודה אחרי שלושה, ארבעה, חמישה חודשים, כבר אין לנו את הלחץ הזה עכשיו.

אני ממליץ בלי הפסקה למכור באיביי. זאת אומרת, אין בנאדם במעגל הקרוב, או הרחוק יותר שלי שלא יודע שזה תחום העיסוק שלי ואין אדם שלא הייתי ממליץ לו להתחיל בזה, גם אם באופן בו אני התחלתי, רק כתוספת של בונוס קטן למשכורת. לדעתי, כל אחד יכול ללמוד כל דבר לבד בכל תחום, אבל בתחום הזה של המסחר באיביי עקומת הלמידה כשלוקחים קורס היא הרבה יותר חדה. זאת אומרת, יוצא לי לראות כל יום אנשים שמנסים לעשות את זה לבד, ומבזבזים חודשים על דברים שהקורס מסכם לך ומגיש לך בצורה מאד מאד מדויקת ועם ניסיון, כבר אחרי חודשיים.

הטיפ הכי טוב שיש לי לסוחרים שמתחילים הוא לא להתאכזב כשלא שומעים את הצ’יצ’ינג. לוקח זמן עד שמשכללים את זה ועד שמפתחים את המוניטין באתר, וכשזה קורה- זה רץ! המטרות שלי נכון להיום הן תמיד בראייה שנתית, כשהמטרה שלי עד סוף השנה לסחור בהיקף של 1,500,000 דולר. עוד שנתיים מהיום אני רואה את עצמי עצמאי לחלוטין, זאת אומרת שכל מה שאני עושה הוא אך ורק נושא המסחר. זה בעצם יאפשר לי עוד זמן עם המשפחה, עוד חופשות משפחתיות, לראות את הילדות גדלות, וברמה המקצועית, אני כן הייתי רוצה לראות את עצמי עוד שנתיים במחזורים שלפחות יכפילו או ישלשו את המצב הקיים שלי היום.